Почетна / Градина (страна 10)

Градина

Мајчината душица ефикасна против акните

Ова се добри вести за сите оние кои имаат долгогодишни проблеми со акните и нечистото лице. Нема потреба да трошите пари на скапи козметички средства кога се работи за овој проблем, туку доволно е да посветите внимание на тинктурите изработени од мајчина душица или мајчина душица во комбинација со некое …

Повеќе »

Цвеќињата како пријател на човекот

Факт е дека цвеќињата имаат долга историја назад во вековите. Практично тие се веројатно единствените останати и до денес симболи кои се користат во сите сфери на човечкиот живот – религија, медицина, образование, политика, митологија, мода, јадење и многу други. Ќе ги најдете во древните учења на луѓето во верувањата …

Повеќе »

Како најефтино да го прочистите воздухот во домот

Како најефтино да го прочистите воздухот во домот? Ние ќе ви кажеме. Со растенија. Сега е вистинско време да допринесете за почист воздух во домот, со тоа што ќе одберете природна, наместо вештачка елка. Новогодишната природна елка изгледа поубаво, на игличките се лепи прашината и нечистотиите и ефикасно го прочистува …

Повеќе »

Лук, натопен со црвено вино, лечи голем број на болести

Тоа растително лековито средство во себе ги комбинира корисните својства на лукот и црвеното вино. Добиената смеса може да спречи многу болести, ја прочистува крвта, го зајакнува имунолошкиот систем, ги отстранува лошиот холестерол, го подобрува кардиоваскуларниот систем, го отстранува вишокот сол во организмот, ја зголемува издржливоста, дава енергија и се …

Повеќе »

Death Stalker ScoDeath Stalker Scorpion – Најсмртоносната шкорпија rpion – Најсмртоносната шкорпија

Во повеќето случаи, каснувањата од обичната шкорпија предизвикува само воспаление, но Death Stalker Scorpion неслучајно е наречен “смртоносен”. Отровот кој се содржи во неговото осилото, е мешавина на невротоксини кои предизвикуваат болка и ја блокираат мускулната активност. Ако не се примени антид, фатално може да биде и за човек со …

Повеќе »

КРИСТАЛИТЕ: Деца на таткото небо и мајката земја

РОЗОВ КВАРЦ – каменот на срцето и љубовта, АМЕТИСТ – каменот на мудроста, ЦИТРИН – радост и оптимизам, ТИГРОВО ОКО – пари и богатство ! Веќе редовно ги среќаваме овие појаснувања за делувањеето на скапоцените камчиња кога се консултираме за да одбереме подарок за некој од нашите блиски. Некогаш упатството …

Повеќе »

ФОТО: Јакутск – најстудениот град во светот!

Јакутск е град во Рускиот далечен исток, сместен не некаде 4° (450 km) под поларниот круг. Тој е главен град на Јакутија, Русија. Градот се наоѓа на реката Лена. Има два аеродрома: Аеродром Јакутск и Аеродром Маган. Населенито во градот изнесува нешто повеќе од 240.000 жители. Овој град важи за …

Повеќе »

Потхранување на цветот – прв дел

Доволно ли е ѓубривото за да се обезбеди нормално хранење на растенијата? Не треба да се потпирате само на ѓубриво за задоволување на потребите на цветните култури од хранливи материи. Ѓубривото е најважно хранливо средство. Тоа ја збогатува почвата пред се со хумус. Содржината на хранливи материи во него не …

Повеќе »

5 рецепти за прочистување на црниот дроб

Дали некогаш сте го прочистиле црниот дроб? Ова е исклучително важен орган. Тој е одговорен за детоксикацијата на телото од сите загадувачи во храната што ја консумирате како алкохолот и пржената храна. Црниот дроб има способност да се регенерира. Меѓутоа и покрај оваа способност не значи дека не можете некако …

Повеќе »

Второто највисоко дрво во светот

Секвоја е вид на дрво за која се смета за едно од највисоките во светот. Мајкл Николс, за „National Geographic“, направил преубави фотографии од второто најголемо дрво во светот. Дрвото се вика „Претседателот“, и се наоѓа во националниот парк во Сиера Невада. Обично овие типови на дрвја, растат и до …

Повеќе »