Вести

Николовски и Жбогар договорија соработка за развој на земјоделството
0

Николовски и Жбогар договорија соработка за развој на земјоделството

June 13th, 2017 | by Gradina Mug
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски попладнево имаше работен состанок со амбасадорот...
ФФРМ: МИНИМАЛНАТА ЗАШТИТНА ЦЕНА НА ПЧЕНИЦАТА ДА БИДЕ 12 ДЕНАРИ
0

ФФРМ: МИНИМАЛНАТА ЗАШТИТНА ЦЕНА НА ПЧЕНИЦАТА ДА БИДЕ 12 ДЕНАРИ

June 7th, 2017 | by Gradina Mug
Минималната заштитна цена на пченицата да биде 12 денари за килограм, интервентниот откуп да почнува од први јули кога е во...
Во сеидбата на оризот најзастапени домашните сорти
0

Во сеидбата на оризот најзастапени домашните сорти

May 31st, 2017 | by Gradina Mug
Во годинешната сеидба на оризот во регионот на Источна Македонија земјоделците најчесто ги користеа домашните сорти кои се...
Најкорисните пролетни зеленчуци
0

Најкорисните пролетни зеленчуци

May 26th, 2017 | by Gradina Mug
Сите зелени зеленчуци се корисни за организмот. Пролетниот зеленчук обезбедува некои од највисоките нивоа на витамин К,...
Македонец кој зборува со пчелите живее во природен резерват во Преспа и прави 100% природен мед кој е витаминска бомба (видео)
0

Македонец кој зборува со пчелите живее во природен резерват во Преспа и прави 100% природен мед кој е витаминска бомба (видео)

May 23rd, 2017 | by Gradina Mug
Легендата зборува дека пчелите водат потекло од рајот каде биле „мали божји помошници“. Нашите стари верувале доколку се...
ЗЕЛЕНЧУКОТ СЕ ФРЛА ПО ДЕПОНИИТЕ ВО СТРУМИЧКО ЗОШТО НЕМА КОЈ ДА ГО КУПИ
0

ЗЕЛЕНЧУКОТ СЕ ФРЛА ПО ДЕПОНИИТЕ ВО СТРУМИЧКО ЗОШТО НЕМА КОЈ ДА ГО КУПИ

May 22nd, 2017 | by Gradina Mug
Тони зелка се појавија на депонијата кај Муртино, каде градинарите секојдевно ги фрлаат и набраните краставици оти...
Зошто е корисна марулата
0

Зошто е корисна марулата

May 18th, 2017 | by Gradina Mug
Марулата е зеленчук типот зелена салата, кој му припаѓа на семејството на салатите. Одамна е позната во европските земји, но...
Нов начин да засадите домат во вашата градина (Видео)
0

Нов начин да засадите домат во вашата градина (Видео)

May 4th, 2017 | by Gradina Mug
Нов начин на засадите домат во вашата градина...
Земјоделците имаат на располагање 10 милиони евра од ИПАРД2
0

Земјоделците имаат на располагање 10 милиони евра од ИПАРД2

May 4th, 2017 | by Gradina Mug
Вкупно 10 милиони евра им стојат на располагање на земјоделците и земјоделските стопанства од првиот оглас за ИПАРД 2...
Измрзнаа јаболката во Преспа, земјоделците во паника
0

Измрзнаа јаболката во Преспа, земјоделците во паника

April 21st, 2017 | by Gradina Mug
Овоштарите од Преспа јавуваат за речиси сто процентно измрзнување на јаболковите насади. Според нивните кажувања, минусните...