Вести

Корисна ли е органската храна за децата?
0

Корисна ли е органската храна за децата?

September 26th, 2017 | by Gradina Mug
Минатата година на 22 октомври официјално беше објавен извештај од Комисијата за исхрана на Американската академија за...
Најпродаваната габа во светот е печурката
0

Најпродаваната габа во светот е печурката

September 25th, 2017 | by Gradina Mug
Светскиот пазар на печурки ќе се проширува во просек за 9,5% секоја година, достигнувајќи 50 милијарди долари во 2019 година,...
Кои зеленчуци не треба да се пржат?
0

Кои зеленчуци не треба да се пржат?

September 20th, 2017 | by Gradina Mug
При термичка обработка на високи температури некои зеленчуци стануваат опасни за здравјето. Колку и да звучи чудно тоа, тоа...
Био храна која треба да се купува
0

Био храна која треба да се купува

September 20th, 2017 | by Gradina Mug
Органските овоштија и зеленчук се омилени поради еколошкото потекло и недостатокот на штетни хемикалии. Специјалистите...
Трите плодови кои на човекот му даваат енергија
0

Трите плодови кои на човекот му даваат енергија

September 19th, 2017 | by Gradina Mug
Овој рецепт доаѓа од антиката и се пренесувал од генерација на генерација. Во што се состои тајната на тројната витаминозна...
Домати за плодовитост на мажот
0

Домати за плодовитост на мажот

September 12th, 2017 | by Gradina Mug
Доматите се корисни за мажите, покажува ново истражување. Антиоксидантот ликопен, кој се содржи во доматите и им дава...
Конзумирањето праски и сливи штитат од прекумерна тежина
0

Конзумирањето праски и сливи штитат од прекумерна тежина

September 6th, 2017 | by Gradina Mug
Праскиte (особено нектарините) имаат биоактивни состојки, кои можат да нe заштитат од прекумерната тежина и срцевите болести,...
Оревите се најкорисните јатки
0

Оревите се најкорисните јатки

August 23rd, 2017 | by Gradina Mug
Оревите се најкорисните јадки, соопшти агенцијата BBC, повикувајќи се на американски научници, кои повикуваат оревите да...
Маслинките се плодот на Медитеранот
0

Маслинките се плодот на Медитеранот

August 23rd, 2017 | by Gradina Mug
Маслинките се меѓу најшироко користената храна во светот. Премногу горчливи се за да се изедат, а откако се отсечени од...
Кивано – вкусен микс на банана, киви и диња
0

Кивано – вкусен микс на банана, киви и диња

August 18th, 2017 | by Gradina Mug
Киваното е едногодишно растение, кое потекнува од Африка. Кореновиот состав е разгранет на самата површина на земјиштето,...