Храна

Користење на јаболката и другите сезони
0

Користење на јаболката и другите сезони

October 26th, 2017 | by Gradina Mug
Јаболкото по потекло е од Азија и постојат околу 7.500 познати сорти во светот. Годишно во свето се произведуваат околу 55...
Индија разви сорти на ориз и пченица со минимално наводнување
0

Индија разви сорти на ориз и пченица со минимално наводнување

October 25th, 2017 | by Gradina Mug
Со исцрпување на водните ресурси во земјата, Владата на Индија има подготвено 41 сорти на ориз и 22 сорти на пченица во...
Изложени две гигантски тикви кои тежат 627 килограми и 596 килограми
0

Изложени две гигантски тикви кои тежат 627 килограми и 596 килограми

October 19th, 2017 | by Gradina Mug
Две гигантски тикви се изложени во фармаската градина во Мичиген кои тежат 627 килограми и 596 килограми! Тие се одгледани од...
Готвење на цветови
0

Готвење на цветови

October 9th, 2017 | by Gradina Mug
Готвењето на цветовите датира уште од римско време. Тоа е познато и кај древните Кинези, познато е на Блискиот Исток и во...
Производителите на ориз ќе добијат зголемена субвенција од 18 илјади денари по хектар
0

Производителите на ориз ќе добијат зголемена субвенција од 18 илјади денари по хектар

October 5th, 2017 | by Gradina Mug
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска присуствуваше на манифестацијата „Денови...
Балканот „полуде“ по оваа чудесна билка: Носи десетици илјади евра заработка, а расте и во градините!
0

Балканот „полуде“ по оваа чудесна билка: Носи десетици илјади евра заработка, а расте и во градините!

October 3rd, 2017 | by Gradina Mug
Аронијата во последно време стана исклучително популарна и барана, а според зборовите на експерите нашите држави се идеални...
Диета со јаболка – здраво губење килограми
0

Диета со јаболка – здраво губење килограми

September 28th, 2017 | by Gradina Mug
Диетата заснована на три јаболка дневно ја смислила американската нутриционистка Теми Флин. Нејзина идеја е да се јадат...
Сите ја фрламе, а лушпата од јајце може да ни го спаси животот! Еве како
0

Сите ја фрламе, а лушпата од јајце може да ни го спаси животот! Еве како

September 28th, 2017 | by Gradina Mug
Калциумот има бројни важни функции во работата на организмот. Освен што создава коскена маса и спречува остеопороза,...
10 причини зошто секој ден треба да јадеме портокали
0

10 причини зошто секој ден треба да јадеме портокали

September 28th, 2017 | by Gradina Mug
На овие 10 начини портокалите помагаат на нашиот организам во борбата против болестите и штетните микрочестички од...
Растенија кои имаат повеќе железо од месо
0

Растенија кои имаат повеќе железо од месо

September 27th, 2017 | by Gradina Mug
Вегетаријанците, трудниците и они кои постат, од особено значење им е храната богата со железо. Овој минерал е многу важен за...