Почетна / Gradina Mug (страна 20)

Gradina Mug

Создадете рајско балконче

Со доаѓањето на летотот, доаѓа и желбата за да се помине повеќе време надвор. За да ја почувствувате атмосферата на шарената сезона, создадете рајско место на терасата на вашиот дом. Чувството дека сте поблиску до природата ќе го подигне вашето расположение, дури и да живеете во голем град. Украсувањето на …

Повеќе »

Витекс, Див бибер (Vitex agnus castus)

Витексот или дивиот бибер (Vitex agnus castus) е лековито растение кое потекнува од медитеранот. Растат во висина од 2 до 5 метри. Најдобро успева во субтропските области и топлите места. Ова е традиционално ратение во Африка каде многу луѓе го користат. Има убави виолети класести цветови кои од август до …

Повеќе »

Тие се како нас: Погледнете како мајмунот Коко разговараше со луѓето

Приматите се најсовршените цицачи. Тие се многу стара група која во текот на Терциер се одвоила од своите сродници. Притоа се сочувале многу примитивни карактеристики кои се слични на оние од инсектојадите и другите примитивни цицачи. Горилата спаѓа во редот примати во фамилијата човеколики мајмуни. Тоа е најголемиот мајмун и …

Повеќе »

Во скопската зоолошка градина Марија влезе во кафезот на тигарот и се фотографираше со него

Тигарот е голема дива мачка достигнувајќи должина од 2,2 метри, не сметајќи ја опашката со должина од еден метар, а можат да достигнат тежина од 160 до 290 килограми. Постојаното користење на деловите од телото на тигарот за правење различни тоници или лекови, независно од доказите за нивна неефикасност, се …

Повеќе »

Внимателни по дворовите: Погледнете што пронашла оваа жена додека ги полевала цвеќињата на терасата (Видео)

Жена од Владичин, Србија додека се подготвувала да полева, во цвеќињата на нејзината тераса пронашла една од најотровните змии. Се работи за змијата отровница – поскок. Погледнете го видеото:

Повеќе »

Викинг HB 585 – погоден за голема површина со импресивна брзина

Со работна широчина од 85cm, мотокултиваторот Викинг HB 585 опфаќа голема површина со импресивна брзина. Тој се одликува со моќен Kohler XT6 мотор. Карактеристиките вклучуваат анти-вибрации, стабилна и добро балансиран дизајн за одлично маневрирање. За него е обезбедена широка палета на додатоци. 

Повеќе »

Зелени мостови кои се наменети за животните

Во светот одамна постои практика да се градат Екодукти (Ecoducts). Зелените капацитети дозволуваат на претставниците на животинскиот свет да ги преминат безбедно препреките создадени од човекот. Најчесто станува збор за автопатиштата, кои им пречат на животните да преминат од другата страна на патот во потрага по нови територии и храна. …

Повеќе »

Патка со 76 малечки патчиња стана хит на социјалните мрежи

Ако имаше награда “Мајка на годината” кај водните птици, таа дефинитивно ќе биде освоенa од патка, која живее во Бемиджи, Минесота. Минатата недела локалниот фотограф Брент Чизек направи шармантна слика на мајката патка проследена со над 50 мали патчиња, по што ја објави фотографијата на Instagram и Twitter. Фотографот вели …

Повеќе »

Забавни слики на кучиња што молат за храна – кои би можеле да им кажат “не” ?!

Кучињата не се срамат од нивната љубов кон храната. Секој сопственик на миленик знае дека вкусниот залакот може да ги натера да се однесуваат исто како луѓето. Дали сте подготвени да го загреете срцето со серија забавни слики од кучиња кои користат техника за да им дадат на своите сопственици …

Повеќе »