Почетна / Градина / Лек / Лукот навистина има магична моќ: Еве 8 огромни придовки од него

Лукот навистина има магична моќ: Еве 8 огромни придовки од него

follow site 25/07/2018 Лек, Храна

buy Pregabalin tablets Лукот навистина има магични моќи.

Спречува настинки, уринарни инфекции и нуди многу придобивки за вашето здравје. Неговата нутритивна вредност е навистина голема, тој е природен антибиотик без негативни ефекти. Може да се користи свеж или зготвен. Возрасните кои се грижат за своето здравје треба да јадат по едно чешне лук дневно. Придобивките се следниве, пишува Македонија Денес:

1.Лукот го подобрува имунолошкиот систем
Тој се бори против сите видови инфекции, го подобрува дишењето и искашлувањето, а спречува појава на грип и настинка. Доколку почувствувате симптоми на грип, згмечете едно чешне лук во лажичка мед и изедете го.

2.Го снижува крвниот притисок
Лукот значително го снижува крвниот притисок бидејќи содржи аденозин, состојка која ги олабавува мускулите на крвните садови. Ја подобрува работата на срцето и спречува појава на тромбоза. За да го намалите крвниот притисок треба да јадете по неколку чешниња лук дневно. Затоа, ако страдате од хипертензија, не колебајте се и внесете го лукот во вашата дневна исхрана.

Види

Урмите – богати со железо, калиум и одлични во борбата против холестеролот

Тоа е неверојатен производ кој ја одржува вашата линија и ги решава најчестите проблеми со …