Почетна / Uncategorized / Крава која избега од кланица била фатена и умрела од стрес

Крава која избега од кланица била фатена и умрела од стрес

where to buy Pregabalin uk 06/03/2018 Uncategorized, Вести, Животни

enter Крава од Полска од француската раса “Лимузин” била запленета во четвртокот во близина на полско село и била натоварена на камион, но починала за време на нејзиниот транспорт, информира Associated Press.

Нејзиното бегство, кое се случило на 23 јануари, го привлекло вниманието на целиот свет откако полскиот веб-сајт Wiadomosci пишал за неа овој месец.

Работниците ја одведоа кравата на камион кој ќе ја однесе во кланица во јужна Полска, во близина на езерото Ниса. Кравата, сепак, успеала да избега со влечење железна ограда и тресење на раката на еден од работниците, според Би-Би-Си.

Потоа таа скокнала во водата и испливала на остров во средината на езерото. Таму таа успеала да избегне повторно да се фати со недели.

Меѓу нејзините обожаватели бил и полскиот политичар Пол Кукис, кој изјавил на Скај њус: “Ако сите граѓани покажат таква определба како оваа крава, Полска ќе биде многу попросперитетна земја”.

Ова не е единствената крава во Полска која избегала. На почетокот на годината, локалните медиуми известија за една крава што избегала од фарма на есен и неколку месеци подоцна се приклучила на стадо диви биволи.

Види

Олеандер (Nerium oleander)

Олеандер (Nerium oleander), е зимзелено растение од семејството „Apocynaceae“ која расте од Средоземјето, па се …