Почетна / Градина / Лек / Растенија кои ни помагаат при умор на нозе

Растенија кои ни помагаат при умор на нозе

order modafinil eu 03/05/2018 Лек

http://mo-pie.com/?page_name=clavor Уморните нозе се проклетство за секоја жена. Особено, за оние кои на работа се во многу движење и тоа на високи чевли.

Олеснувања на нозете со маст од рузмарин

Супена лажица со исецкани свежи листови од рузмарин се мешаат со 10 лажици свежа свинска маст. Измешајте ги добро и бидете подготовени бидејќи со оваа маст вечер ќе ги мачкате стапалата!

Опуштање со компири

Секоја вечер правете мала бања на нозете со топла вода во која сте вареле компири со лушпите или друг зеленчук. Морската сол ќе ви помогне исто така за уморни нозе. Во чаша со топла вода додајте 2 лажици морска сол, 2 лажици сода бикарбона и 6 лажици оцет. Киснете ги стапалата во тек на 10-15 минути.

Масажа за уморни нозе од солена маст

Се мешаат еднакви делови свежа солена свинска маст и камфор и се прави нежна масажа на стапалата.

Бања за нозете од хмељ

Направете си бања на нозете со литар зовриена вода во кој ставите 4 супени лажици хмељ! Држете така 10 минути!

Види

Копарот лечи многу болести

Копарот е средство за лекување на хронични срцеви болести, за превенција на ангина пекторис и …