Почетна / Градина / Лек / Го има речиси во секој дом и може да замени десетина антибиотици

Го има речиси во секој дом и може да замени десетина антибиотици

http://romshedfarm.co.uk/wp-cron.php?doing_wp_cron=1515062034.9143040180206298828125 07/02/2018 Лек

buy me a rose lyrics Перестото каланхое има антиинфламаторно, антисептично дејство и тонирачка акција. Се јавува и како силен стимулатор на регенерацијата на ткивата.

Каланхоето не е отровно, а се користи против рани, и го намалува воспалението. Особено добри резултати се добиваат при лекување на изгореници и скршеници.

Лисјата и сокот на каланхоето, како и тинктурата од растението помагаат при рани, чиреви, абцеси, воспаленија и др. Каланхоето се користи и во вид на капки, брисеви, сало.

При изгореници, растението се нанесува на изгореното место. При воспаление на устата, грлото, непцата, се гаргари со топла вода.

Види

Растенијата против алкохолизмот дејствуваат бавно, но ефикасно!

Употребата на растенијата биле сигурен пристап за зајакнување на организмот и лекување на болести. Природните …