Почетна / Градина / Животни / Интересни факти за кучињата кои можеби не сте ги знаеле

Интересни факти за кучињата кои можеби не сте ги знаеле

neurontin 800 mg tablets 13/02/2018 Животни

http://internationalindoor.com/KdnXZ/ – Просечниот животен век кај градско куче е 3 години подолг од останатите

– Гоничите се најбрзите кучиња на светот, достигнуваат брзина до 72 км/ч

– Три кучиња го преживеале потонувањето на Титаник

– Њуфаундленд, Померанец и Пекинезер

– Се претпоставува дека луѓето кои чуваат куче, живеат подолго, помалку се стресни и имаат помалку срцеви удари

– Кучето на Марија Антоанета било од расата шпаниел и се викало Тисбе

– Пекинезерите биле свети животни за владетелите на Кина повеќе од 2000 години, Тие се една од најстарите раси на светот.

– Научниците откриле дека кучињата можат да го намирисаат присуството на аутизам кај децата.

– 70 % од луѓето ги потпишуваат своите миленици на разгледница, а 58 % ги вклучуваат во семејни портрети.

– Бројот на калории согорени на дневно ниво од страна на кучињата влекачи на санки кои трчаат на традиционалната трка на Аљаска изнесува просечни потрошени 10000 калории.

– Канараските острви не се именувани според птица под името канарија. Тие биле именувани по една раса на големи кучиња. Латинското име на оваа раса била Canariae insulae, што во прево значи „Остров на кучиња“.

– Теоброминот е состојка која ја има во чоколадото, која премногу го стимулира кардиоваскуларниот и нервниот систем кај кучињата, особено кај помалите раси. Едно чоколадо е отровно за кучиња, а дури може да биде и смртоносно.

– Експериментите покажале дека кучињата користејќи ги своите уши кои ротираат како сателитски чинии, можат да лоцираат извор на звук за 6 стотинки од 1 секунда.

– Колку е поголем носот кај кучето, тоа е подобар внатречниот систем за ладење.

– Угоеноста е број 1 проблем помеѓу кучињата.

Извор: купи миленик

Види

Почнува аплицирањето за добивање на средства од „Програмата за рибарство и аквакултура“

Од денеска до 9- ти јули 2018- та година, сите кои сакаат да градат нови …