Почетна / Градина / Храна / Нова сорта на црни домати

Нова сорта на црни домати

http://viewtific.com/wp-includes/info/lookup-email-address-set-up-hotmail-account-on-iphone-3g.html 15/05/2018 Храна

follow site Научници од Израел успеаа да добијат нова сорта на домати на кои надворешната страна е црна, а внатрешноста ја имаат зачувано црвената боја.

Тие го крстија овој нов зеленчуков производ „Black Galaxy“ што во превод значи „Црна Галаксија“ . Овие домати потекнуваат од врвна сорта а во нив е вбризган темен пигмент од боровница.

coumadin prescription assistance programs Начинот на созревање е истиот како и на целосно црвениот домат, со таа разлика што како започнуваат доматите да зреат, така добиваат се потемна боја.

Инак научниците велат дека овие домати се богати со антиоксиданси и со витаминот Ц.

Види

МЗШВ: Откупот на лубеници се одвива непречено, да не се манипулира со земјоделците

Додека земјоделците протестираа и го блокираа патот, камиони за откуп и чекаа да откупуваат лубеници …