Почетна / Градина (страна 5)

Градина

Аспарагус (Asparagus sprengeri)

can you buy Lyrica in mexico 14/05/2018 Вести, Хортикултура

enter site Аспарагус (Asparagus densiflorus ‘sprengeri’) е растение кое потекнува од Јужно Африканскиот регион. Се нарекува уште е и папрат, поради својот изглед. Ова растение е многу слично со „asparagus officinalis“. Припаѓа на фамилијата „Liliaceae“. Ова е вечно зелено декоративно растение, погодено за балконите, висечките кошници и градините.

Повеќе »

Тој на своите крави им пушти количка со далечинско управување! Погледнете што се случи (Видео)

14/05/2018 Животни

Домашното говедо или едноставно говедо се нарекуваат одгледуваните потомци на дивото говедо (Bos taurus). Одгледувањето започнало најпрво поради месото, а подоцна и поради млекото и нивната сила која се користела за влечење. Кравите и говедата за да даваат квалитетни приноси потребна е секојдневната исхрана со паша, која тие најчесто ја …

Повеќе »

Овошјето наречено Лангсат (Lansium domesticum)

Лангсат (Lansium domesticum) e овошјe кое може да се сретне во Азија, најмногу на Филипините. Диво расте во шумите на Суматра. Расте на дрво кое може да достигне височина од десет до петнаесет метри. Листовите се долги помеѓу 20 и 50 сантиметри. Тие се хермафродити. Кожата содржи атек супстанца која …

Повеќе »

Сок од репка против деменција и рак

Чаша сок од репка не само што го намалува високиот крвен притисок, но ја забавува и прогресијата на деменција и го спречува развојот на тумори, покажува новото истражување. Лековитите својства на репката станаа предмет на истражување од страна на професионалците од целиот свет. По серија научни тестови станува јасно дека …

Повеќе »

УТРЕ И ЗАДУТРЕ ЦВЕТЕН ФЕСТИВАЛ ВО БОИТЕ НА ВИНОЖИТОТО

 Утре и задутре (12 и 13 мај 2018 година) во вториот дел од Градскиот парк ќе се одржи петтиот Скопски цветен фестивал, што е под покровителство на Град Скопје, а во организација на ЈП „Паркови и зеленило“. Мотото на фестивалот годинава е „Во боите на виножитото“. Фестивалот ќе почне на …

Повеќе »

За „историското минато“ на градината

Најстарата градина, за која постојат податоци, е Кралската градина на Птоломеј Трети во Египет, датирана во вториот милениум п.н.е. Со своите палми, винови лози и лотосови цветови, поставени во фонтаните и базените, градината била украс на храмот во Карнак и предизвикувала естетско уживање. Во античка Грција, во 350 година п.н.е., …

Повеќе »

МЗШВ ќе реализира сет мерки за развој и зголемување на органското производство 

Македонија има поволни агро-еколошки услови за развој на органското земјоделско производство, затоа започнуваме со реализација на сет мерки за стимулирање и унапредување на овој тип на производство, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски на денешната  тркалезна маса „ Како да се поттикне органското производство на храна“. Николовски …

Повеќе »

Дрвја во внатрешноста на домот (Фотографии)

Можеби чудно ќе ви звучи, но секако дека и во домот можете да засадите дрво. Секако пред да се одлучите за ваков чекор, задолжително треба да се консултирате со архитектите, околу местото на садење, типот на дрво итн. Погледнете неколку интересни фотографии со дрвја засадени во внатрешноста на домот:

Повеќе »