Почетна / Градина (страна 4)

Градина

За лековитите својства на борот

http://thehotelexplorer.com/hotel/r-the-spa-radisson-blu-plaza-delhi-airport-hotel-goodness-of-ayurveda/ 11/07/2018 Вести, Лек

follow Етеричните масла, добиени со дестилација на неговите иглички, поседуваат моќни лековити својства. Ако сте од оние кои го поврзувате Божик со аромата на божиќното дрвце – зеленото Борче, украсен во домот, што ја исполнува куќата со неверојатен мирис на свежина, тоа сигурно ќе ве заинтригира фактот дека Борот е и …

Повеќе »

Скиндапсус (Scindapsus aureus)

11/07/2018 Вести

Скиндапсусот (Scindapsus) е растение со зелени листови на кои има жолти шари. Попопуларни видови се „Scindapsus Aureus“ (слика 1), „Scindapsus pictus (слика 2)“. Може да се одгледува во висечки сад, или пак може да се користи стап обложен со мов, околу кој ќе расте. Ова растение расте многу брзо, и …

Повеќе »

Која е најголемата жаба во светот?

Жабите би требало да се мали и слатки, но овие т.н. Голиат жаби, како што и самото име ни кажува се огромни жаби кои можат да израснат до 33 cm и да достигнат тежина од 3,3 килограми (колку една мачка). Нивното научно име е Conraua goliath и во нормални услови …

Повеќе »

Коприва (Urtica dioica)

Копривата (Urtica dioica) води потекло од Европа, Азија, Северна Африка и Северна Америка. Ова е билка која е многу слична со спанаќот. Има голем корен, а стеблoто стои исправено кое може да достигне височина до 1,5 метри. Листовите се со срцест облик и зашилени на врвовите. Се оплодуваат преку ветер, …

Повеќе »

Ново: Тракторска косилка со седиште VIKING MR 4082.1

Оние кои го сакаат нивниот тревник, со новата тракторска косилка сега станува исклучително удобна задача. Благодарение на нивниот компактен дизајн и мал радиус на вртење од 70 сантиметри, косилките со леснотија можат да се справуваат со тревниците со израснави дрвца, грмушки, и пречки. Типично за овој модел е тоа што …

Повеќе »

Екипи од МЗШВ денес ќе излезат на терен во увид на штетите од вчерашното невреме во ресенскиот регион

Претставници од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и локалните власти денес ќе излезат на терен во увид на штетите врз земјоделските посеви во ресенскиот регион, што беше опфатен од вчерашното невреме. Според првичните информации денешниот пороен дожд и град во ресенскиот регион предизвикал најголеми штети во село Јанковец, делови …

Повеќе »

7 извонредни факти за лубеницата, кои веројатно не ги знаете

Во повеќето делови на светот лубеницата се поврзува со летото. Овoj симпатичен и вкусен плод е популарен избор за секој пикник или плажа. Еве некои работи за лубеницата кои до сега можеби не ги знаевте: 1. Првото садење на лубеница било пред повеќе од 5 илјади години во Египет. 2. …

Повеќе »

Растението кое се препорачува за лица болни од астма, склони на алергија и со намалена концентација

Гинко билобата е со потекло од Далечниот Исток, може да расте во вид на дрво до 35 метри. Гинко Билоба е едно најстарите дрвја на земјината топка, а се претпоставува дека е старо преку 250 милиони години. Чарлс Дарвин оваа билка ја нарекува жив фосил. Она што воодушевува е фактот …

Повеќе »