Почетна / Градина (страна 30)

Градина

Змејевско дрво од Сокотра (Dracaena cinnabari)

can you buy Lyrica in mexico 02/03/2018 Вести

enter site Змејевското дрво од Сокотра (Dracaena cinnabari) е преставник на фамилијата „Asparagaceae“, и се сретнува во Сокотра архипелагот во Индискиот Океан, каде претставува најпопуларно и посебно растение. Само ова од шесте познати видови претставува дрво. Листовите кај ова дрво се сретнуваат на крајот од младите гранки и траат од 3-4 години, …

Повеќе »

Познато со векови: Дрвјата лекуваат

02/03/2018 Лек

Тоа дека дрвјата лекуваат, е познато со векови. Досега научната медицина не посветувала големо внимание на овој народен метод на лекување. Но, пред извесно време група научници и лекари од Москва решиле да ја проверат неговата ефикасност. Ако ставите чаша со вода во отворот на дрвена спојка од бреза, веднаш …

Повеќе »

Ова е најмалиот аквариум во светот

Овој мал аквариум е направен од стакло и мерките се само 30 мм. Широк е 24 мм, а висок е 14mm. Тој е толку мал што постои само простор за овие мали зебра риба, со неколку минијатурни растенија и камења. За да го пополни аквариумот, на 10ml вода мораше да …

Повеќе »

Кравите можат да предвидуваат дожд

Погледнете како се лупи јаболко за само неколку секунди! Неверојатно нели? Кравите стојат исправени повеќе кога е жешко, што докажува дека има одредена поврзаност помеѓу однесувањето и времето. Кравите лежат, кога е ладно, а тоа во повеќето случаи навестува врнежи. Научниците одгледувачи од универзитетите во Аризона и во северозападниот Мисури …

Повеќе »

Градинар пронашол прастар прстен со ликот на Свети Никола (Видео)

Млад градинар од Израел пронашол добро зачуван бронзен прстен со ликот на Свети Никола, соопшти денеск Израелската управа за антиквитети. Работејќи во градината во селото Јогев, на северот од Израел, Декел Бен-Шитрит (26) здогледал прстен за кој се верува дека е од 12 и 15 век.

Повеќе »

Зошто Гитхорн е бајковито место (Видео)

Доколку некогаш посакате да побегнете од градскиот живот и да пронајдете мир во некое убаво место, тогаш совршената дестинација за вас е Гитхорн во Холандија. Прекрасна природа, стари куќи, возење со чамци по канали или прошетка по бројните дрвени мостови… Едноставно, станува збор за место кое што ќе ви понуди …

Повеќе »

Со фото “замка“ сликани две различни единки од балканскиот рис кај с. Жировница

Петтата интензивна сесија со фото замки во Националниот парк Маврово започна на 15 февруари оваа година. Ренџерите во паркот заедно со членовите на Македонското еколошко друштво за 4 дена успешно поставија 60 фото замки на 30 различни локации во паркот. “Замките„ ќе бидат активни 2 месеци, а контрола на истите …

Повеќе »

Овој Данец заработува милиони од продажба на моливи, кои се претвораат во растенија

Ако подарувате на некого молив, подобро да е од овие: данската компанија Sprout продава моливи, кои се претвораат во растение при вметнување во почвата. Клиентите на компанијата се гиганти како Ikea, Walt Disney и Bank of America. Компанијата очекува да заврши оваа година со 1.5 милиони долари приходи. А постои …

Повеќе »

Ова е суштеството кое неможе да умре

Знаете ли дека некои видови црви се бесмртни? Најновите сознанија објавени во научен труд говорат дека тоа е дело во светската еволуциска биологија, генетика, но и во истражувањето на матичните клетки. Во февруари 2008 год. молекуларниот биолог Азиз Абобакер од Универзитетот во Нотингем, Велика Британија го објави филмот “бесмртните црвја“ …

Повеќе »

Необичната врска меѓу ракот и зелениот чај ги воодушеви научниците во едно истражување

Ново истражување откри како една активна компонента на зелениот чај, ги уништува канцерогените клетки во панкреасот. Истражувачите веруваат дека откритието е знак за нов пристап кон проучувањето на превенцијата на ракот. Откритието е објавено во списанието “Метаболомиката” и истражувањето го покажува ефектот на епигалокатехинот гала или „EGCG,” активен биолошки агенс …

Повеќе »