Почетна / Градина (страна 20)

Градина

Растителна или хортикултурна терапија

can you buy Lyrica in mexico 30/03/2018 Градина, Хортикултура

enter site Веќе стана невозможно да се избегне стресот во секојдневниот живот, па нема друго освен постојано да се соочуваме со него. Ако не можеме да го совладаме, барем да го ублажуваме. Всушност, нужно е да водиме постојана битка, да го третираме како наш најголем непријател. Постојат многу начини на борба против …

Повеќе »

Пресврт со времето: Еве какво време не очекува од сабота

29/03/2018 Градина

Утре и во сабота преку денот ќе се задржи сончево и топло време со натпросечни дневни температури, што ќе предизвика забрзано топење на снежната покривка на планините. Во сабота кон крајот на денот ќе има локални врнежи од дожд, проследени со ретки грмежи. Во ноќта кон недела врнежите ќе се …

Повеќе »

Африканска круша (Dacryodes edulis)

Африканската круша или Сафоу (Dacryodes edulis) претставува овошје кое расте на зимзелени дрвја кои ги има во влажните тропски шуми на Африка, во Ангола и во Нигерија. Во шумите низ Африка расте и до 40 метри височина, додека на плантажите значително помалку до 12 метри. Цвета со мали жолтеникави ливчиња …

Повеќе »

Погледнете кој е убиецот на ракот и за кои третмани на други болести се применува

Дрвото Гравиола е 10 000 пати посилен убиец на клетките на ракот од хемотерапијата без да ги оштетува здравите делови. Дрвото Гравиола е чудотворен природен убиец на клетките на ракот и за разлика од хемотерапијата, соединенијата добиени од дрвјата ги убиваат само клетките на ракот. Тие не ги оштетуваат здравите …

Повеќе »

Општо за балконските растенија

Растенијата во саксии не се развиваат толку лесно колку оние што растат во градина. Затоа секогаш треба да внимавате при изборот на цвеќињата што ќе ги чувате на балконот, бидејќи речиси е сигурно дека таму нема да успеат големите растенија. Вакви проблеми ќе немате со висечките видови цвеќиња, кои од …

Повеќе »

Најава за промена на времето: Еве што да очекуваме наредните денови, а од понеделник …

За време на викендот кој ни доаѓа ќе имаме релативно брза и преодна промена на временската состојба кај нас. Станува збор за циклонска активност која во сабота од доцните попладневни часови како и навечер најпрвин на северозапад и запад ќе услови врнежи од дожд а во текот на ноќта кон …

Повеќе »

Лековитоста на дајконот – јапонска трупка!

Дајкон (Јапонска трупка – Raphanus sativus L) е коренест зеленчук за кого се вели дека потекнува од Медитеранот, а е донесен во Кина за одгледување околу 500 п.н.е. Зборот Daikon всушност доаѓа од двата јапонски зборови: dai (што значи голем) и kon (што значи корен), што во буквален превод значи …

Повеќе »

Растение против заболување на очите

Слабеење на видот Оваа непријатна појава може да се редуцира со помош на некои од најпопуларните растенија кои имаат влијание врз очите. Меѓу нив се: очанка, глина, лапад, матичен млеч, морков и црница. Набројаните растенија дејствуваат со стимулирање и јакнење на очите и очните нерви. Неколку докажани рецепти: Педесет г. …

Повеќе »