Почетна / Градина (страна 2)

Градина

Новиот модел на Stihl FS 131 е многу силна и моќна 1,4kW моторна коса

http://thehotelexplorer.com/hotel/r-the-spa-radisson-blu-plaza-delhi-airport-hotel-goodness-of-ayurveda/ 17/07/2018 Градина, Хортикултура

follow Остриот тример Stiml FS 131 е за приближно триесет и три проценти помоќен од Stihl FS 111 R и RX тример, неговиот моќен моторски копнеж низ тежок терен без запирање. Рачката овозможува маневрирање околу препреките за уредување на пејзажот и зголемена удобност на корисникот се обезбедува преку неговиот систем против …

Повеќе »

Шарената пустина, Аризона

17/07/2018 Вести

Шарената пустина се наоѓа во државата Аризона, САД. Од фотографиите ќе забележите дека ридовите имаат различни бои, што ни даваат прекрасен пејсаж. Ова е сува земја, која ретко вегетира, а боите ги добива поради присуството на минерали во неа.

Повеќе »

Најкрвавиот камен” може да биде споредуван со чудно суштество од друга планета

Pyura chilensis (крвав камен) без проблем може да ви заличи за обичен камен на плажа. Ако сепак биде отворен “, најкрвавиот камен” може да биде споредуван со чудно суштество од друга планета. Всушност станува збор за морско суштество кое живее на брегот на Чиле и Перу, а се подготвува и …

Повеќе »

Доаѓа ново невреме со интензивен пороен дожд: Циклонот Флоријан се движи кон Македонија

Уште од оваа синоќа од запад и од северозапад облачноста започна да се зголемува па веќе во текот на денешниот ден (вторник) уште во претпладневните часови во западните предели локално ќе има појава на дожд и грмежи а ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од западен правец, информира метерологт …

Повеќе »

Заштитата на шумите како природно национално богатство е еден од приоритетите на Владата

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска присуствуваа на конференцијата на тема „Заштита на шумите, искуство и научени лекции од Италија“, заедно со амбасадорот на Италија, Карло Ромео и генералот на италјанската Карабињера, Донато Монако. Целта на денешната конференција беше да …

Повеќе »

Рибата циклид може да гледа топлина

Научници од Универзитетот Бон изјавувиле за весникот „Naturwissenchaften“ дека рибата циклид „Pelvicachromus taenitus“ има способност да гледа топлина. Тоа според експертите им овозможува и да го лови пленот во плитките топли води. Некои видови на змии се сметало дека го ловеле пленот на сличен начин како рибата циклид, но тоа …

Повеќе »

Убавината на Коралите

Коралите се многу убави и многу чувствителни во природните промени. Тие умираат доколку настанат промени во температурите на водата и за степен до два. Коралите за прв пат се спомнуваат во Грчката митологија како лек. Се верува дека Посејдон живеел во палата направена од корали и скапоцени камења. Римјаните верувале …

Повеќе »

5 најсмртоносни животни

Опасните животни од секогаш го фасцинирале човештвото. Поради тоа различните видови животни во светот се држат во заробеништво и се испитува нивната природа. Сепак низ планетата шетаат илијадници опасни видови кои за миг можат да усмртат многу луѓе. Во продолжение следат најсмртоносните животни. 1.Комарци Комарците пренесуваат паразити кои се одговорни …

Повеќе »

Лемурите од скопска Зоолошка градина прогнозираа победник  на Светското првенство

Постојано слушаме за животни од целиот свет кои предвидуваа победници на светски и европски првенства во фудбал. Најпознат прогнозер беше октоподот Пол, а неодамна сибирскиот тигар од Зоолошката во Краснојарск предвиди победник во полуфиналето на Светското фудбалско првенство. Во Зоолошка градина Скопје, како највесели прогнозери се покажаа лемурите. Кај овој …

Повеќе »