Почетна / Градина (страна 10)

Градина

5 причини да го посетите градинарскиот центар ФОЈА

http://thehotelexplorer.com/hotel/r-the-spa-radisson-blu-plaza-delhi-airport-hotel-goodness-of-ayurveda/ 22/06/2018 Градина, Совети

follow Не постои полесен начин за релаксација и опуштање, од престој во убаво среден двор или тераса. Ниту пак друга активност како што е уредувањето на сопствениот двор, која ќе ни ја врати позитивната енергија и ќе направи да се чувствуваме продуктивни и среќни, пишува Радар.мк! Човекот со допирот на земјата …

Повеќе »

Човек застанал покрај пат за да фотографира крави. Погледнете што направила едната крава (Видео)

22/06/2018 Градина, Животни

Никогаш не знаете кога на некој ќе можете да му помогнете. Тоа некогаш може да се случи во моменти кога најмалку очекувате и можете да биде доста очигледно или како во овој случај доста суптилно, пишува Македонија Денес. Дејв поминувал покрај прекрасна фарма во Канада, кога застанал покрај патот за …

Повеќе »

Вишокот на домати ќе се откупува од страна на домашните преработувачките капацитети

Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство континуирано ја следи состојбата со откупот на земјоделските производи. Во врска со откупот на доматите и нивната откупна цена , истакнуваме дека изминативе три недели тимови од МЗШВ се постојано на терен и во комуникација со откупувачите и со земјоделските здруженија. Почетната откупна цена на …

Повеќе »

Нeверојатно видео: пајак јаде змија

Пред неколку дена Ант Хадлај во еден двор во Австралија снимил неверојатно видео. Имено златестиот пајак, голем околу 40 сантиметри, цел час се обидувал да ја изеде змијата. На крајот успеал! Погледнете:

Повеќе »

Бегонија – еден од најатрактивните цветови

Меѓу какви видови цвеќиња и спектар од бои и мириси ќе уживате во топлите летни вечери, зависи од тоа какви растенија сте решиле да посадите уште во пролетта. За постигнување брз и евтин огномет од бои во градинарскиот простор се користат едногодишни и повеќегодишни растенија. Меѓутоа, да се ограничи нивното …

Повеќе »

Канада ја легализира марихуана за рекреација

Сенатот на канадскиот парламент ја одобри легализцијата на марихуаната за рекреативни цели со закон кој го регулира неговото одгледување, дистрибуција и продажба, објави францускиот печат и ББС. Земјата е прва меѓу членовите на Г7 за легализација на марихуаната за рекреациони цели. Поседувањето канабис во Канада е криминал од 1923 година, …

Повеќе »

Градини, тревници …

Од внатрешноста на домот вашиот поглед на светот ќе биде наедно и поглед на градината. Ако таа служи само за гледање, а такви се малку, би требало да се уреди. На изгледот на самата градина придонесува правилното омеѓување, доброто поплочување, клупите, скулптурите, садовите за растенија. Меѓутоа, без цвеќе, украсни растенија, …

Повеќе »

Естрагон – растението на древните римјани

Естрагонот бил користен нашироко од Римјаните и Арапите. Се сретнува во флората на Сибир, Монголија, Кина, Јапонија, Северна Америка. Култивира во речиси цела Европска Русија, Африка и Северна Америка. Естрагонот е повеќегодишно растение од сем. Астерови (Сложноцветни). Како зачин се употребуваат врвовите од стеблените делови, заедно со лисјата и цветовите. …

Повеќе »