Почетна / Градина / Хортикултура (страна 4)

Хортикултура

Перуника–повеќе од обично и убаво цвеќе

09/03/2018 Хортикултура

Сите знаеме дека цветот Перуника дава убави виолетови светови, има високо стебло и изгледа многу убаво. Освен овој тип на перуника за која ние знаеме, има и водена перуника која цвета жолто, расте во бари, езера или мочуришта, а исто така дава големи и убави цветови. Денеска немаме за цел …

Повеќе »

Фигелиус, Капска фуксија (Phygelius, Cape fuchsia)

Тие се повеќегодишни, топлољубиви, храстовидни растенија од фамилијата Живеничеви (Scrophulariaceae) со височина во домашни услови до 80-120 см, а во природата до 2 метри. Неговата татковина е Јужна Африка и тоа најмногу јужниот дел – таканаречената Капска провинција. Само таму Фигелиусот се среќава во дивината по карпите, водните канали и …

Повеќе »

Околу 800 нови видови на орхидеи се опишуваат секоја година

Орхидеа или латински од фамилијата „Orchidaceae“ е најголемата фамилија на цветни растенија. Името е добиено од родот Orchis. Кралските ботанички градини од Кју наведуваат 880 родови и околу 25000 опишани видови. Според Јохан Пилон оваа фамилија сочинува околу 6-11% од сите семени растенија. Околу 800 нови видови на орхидеи се …

Повеќе »

Брендот на моторни пили и друга рачна моќна опрема, кој означува највисок квалитет, сервис и поддршка

Андреас Стихл АГ & Компани КГ е германски производител на моторни пили и друга рачна моќна опрема, вклучувајќи тримери и дувалки. Нивното седиште е во Вајблинген, Баден-Виртемберг во близина на Штутгарт, Германија. Stihl е основан во 1926 година од Андреас Стихл, важен иноватор во производството на моторна пила. Андреас Стихл …

Повеќе »

Хоја – Намотајте ја околу жица со различни форми, за да направите исклучително атрактивно растение

Хојата е род со над 200 вида тропски растенија, со потекло од Индија, Кина и Австралија. Може да ја сретнете по име – Восоче. Крстена е на ботаникот Томас Хој. Хојата е зимзелена лиана со тенки и долги стебленца кои можат да достигнат должина од 4 метри. Листовите на различните …

Повеќе »

Туја Златна Топка

Златната топка, е Туја и претставува вистнки декоративен елемент во нашата градина. Расте многу бавно но не и високо. За 10 години може да порасне најмногу до 1 метар. По форма е округла и наликува на топка. Најмногу успева на сончеви локации и влажни почви. Отпорен е на мраз, но …

Повеќе »

Ова е најмалиот аквариум во светот

Овој мал аквариум е направен од стакло и мерките се само 30 мм. Широк е 24 мм, а висок е 14mm. Тој е толку мал што постои само простор за овие мали зебра риба, со неколку минијатурни растенија и камења. За да го пополни аквариумот, на 10ml вода мораше да …

Повеќе »

Зошто Гитхорн е бајковито место (Видео)

Доколку некогаш посакате да побегнете од градскиот живот и да пронајдете мир во некое убаво место, тогаш совршената дестинација за вас е Гитхорн во Холандија. Прекрасна природа, стари куќи, возење со чамци по канали или прошетка по бројните дрвени мостови… Едноставно, станува збор за место кое што ќе ви понуди …

Повеќе »

Нема да се заборави: Направил срце од 6000 дрвја во спомен на неговата сопруга

Фармерот Винстон Хоувс е од Јужен Глочестершир, кој во спомен на неговата сопруга која ненадејно почина насадил нива со 6 000 дабови дрвја. Од возушна перспектива гледаме дека се работи за срце во средината кое е насочено кон нејзиниот дом од детството, Вотон Хил. Фармерот има 70 години, а во …

Повеќе »