Почетна / Градина / Хортикултура (страна 2)

Хортикултура

Новиот модел на STIHL MS 462: Екстра силна фармерска пила (Видео)

01/08/2018 Вести, Хортикултура

Може да биде лесна, но MS 462 не прави компромиси кога станува збор за перформанси. Таа има робустен и моќен STIHL 2-MIX мотор со 4.4 kW, има многу висок вртежен момент во широка брзина. Таа има исклучително брзо забрзување, од 0 до 100 км / ч за само 0,3 секунди. …

Повеќе »

Создадете рајско балконче

Со доаѓањето на летотот, доаѓа и желбата за да се помине повеќе време надвор. За да ја почувствувате атмосферата на шарената сезона, создадете рајско место на терасата на вашиот дом. Чувството дека сте поблиску до природата ќе го подигне вашето расположение, дури и да живеете во голем град. Украсувањето на …

Повеќе »

ФОЈА ја збогати понудата на повеќегодишни декоративни аранжмани

Претходната недела пишувавме за предностите при купување на повеќегодишни декоративни аранжмани. Споменавме дека тие се поотпорни и траат подолго за разлика од цветните сезонски аранжмани со растенија. Освен тоа со нив изборот е неограничен и може да се комбинираат многу подобро. Градинарскиот центар ФОЈА ја збогати понудата на повеќегодишни декоративни …

Повеќе »

Рафлесија – најголемето цвеќе во светот

Ова растение се нарекува Рафлесија „Rafflesia arnoldii“ и може да се најде во дождливите шуми на Суматра, остров во Индонезија и делови на Филипините. Растението нема листови и нема дршка. Има само еден цвет кој е најголем во светот и достигнува должина до 1 метар во дијаметар. Целосно израснатиот цвет …

Повеќе »

Најстарото Бонсаи дрво се наоѓа во Македонија

Бонсаито (мало засадено дрво во сад) потекнува уште од времето на египетската култура, а некои „се враќаат“ и до 4.000 години п.н.е. истражувајќи го неговото потекло. Фараонот Рамзес Трети на стотина храма им подарил градини со маслинки и палми, кои биле засадени во саксии, а имале главно медицински, лековити цели. …

Повеќе »

ФОЈА со одлична понуда на повеќегодишни декоративни аранжмани

Има повеже предности при купување на повеќегодишни декоративни аранжмани. Тие се поотпорни и траат подолго за разлика од цветните сезонски аранжмани со растенија. Освен тоа со нив изборот е неограничен и може да се комбинираат многу подобро. Повеќето сукуленти цветаат еднаш годишно, па замислете ги ефектите кога ќе приметите нов …

Повеќе »

Новиот модел на Stihl FS 131 е многу силна и моќна 1,4kW моторна коса

Остриот тример Stiml FS 131 е за приближно триесет и три проценти помоќен од Stihl FS 111 R и RX тример, неговиот моќен моторски копнеж низ тежок терен без запирање. Рачката овозможува маневрирање околу препреките за уредување на пејзажот и зголемена удобност на корисникот се обезбедува преку неговиот систем против …

Повеќе »

И просторот кој е во сенка може да биде убаво уреден

И просторот кој е во сенка може да биде убаво уреден. Независно дали во дворот имаме сенка која што е резултат на високи објекти или имаме сенка која што е резултат од високи дрвја, треба да направиме вистински избор на растенија кои што успеваат на одредена позиција. Во Градинарскиот центар …

Повеќе »