Почетна / Градина / Хортикултура (страна 10)

Хортикултура

Време е за садење!

12/10/2017 Градина, Хортикултура

click here Постојат многу видови на туи, чемпреси, елки и други декоративни зимзелени растенија кои се идеален зелен украс во градината и во текот на зимскиот период. Се садат овој период додека земјата е влажна. Дрвцата со црвени нијанси и листови даваат посебен шарм на дворот. Листопадната грмушка Берберис, црвен јавор или …

Повеќе »

Нашето омилено баракче во градината

09/10/2017 Хортикултура

Бараката во градината и те како знае да го освои вниманието во вашата градина. Таа може да создаде удобен работен простор, да обезбеди место за ценети растенија, или да биде дестинација каде можете да се одморите и да ги забавувате пријателите. Погледнете неколку такви баракчиња со стил:

Повеќе »

Идеи за водопади во дворот кои ќе ве инспирираат

Дали сакате да ја разубавите вашата градина, да создадете место за јадење, релаксација и уживање во природата? Секој детал во дворот е навистина декоративен. Погледнете неколку идеи за водопади:

Повеќе »

Како до стогодишно дрво во само четири чекори?

Покрај аранжирањето,кое претставува хортикултурно уредување на површини, додавањето на уметнички природни инсталации придонесува да се добие ефект на повпечатлив и понесекојдневен изглед. Со следниот проект од градинарскиот центар ФОЈА  ќе ви покажат како да добиете изглед на стогодишно дрво, во само четири чекори. Стебло кое ќе изгледа како да поминало …

Повеќе »