Почетна / Градина / Лек (страна 4)

Лек

Растенија кои ни помагаат при умор на нозе

here 20/12/2017 Лек

source url Уморните нозе се проклетство за секоја жена. Особено, за оние кои на работа се во многу движење и тоа на високи чевли. Олеснувања на нозете со маст од рузмарин Супена лажица со исецкани свежи листови од рузмарин се мешаат со 10 лажици свежа свинска маст. Измешајте ги добро и бидете …

Повеќе »

Билката Брахми (bacopa monnieri) – Билка за подобрување на функцијата на мозокот и подобрување на неговата меморија

20/12/2017 Лек

Др. Оз неколку пати во неговата емисија ја препорача билката Bacopa monnieri или добро позната како Брахми. Билка за подобрување на функцијата на мозокот и подобрување на неговата меморија. Д-р Оз рече Bacopa Monnieri ќе ве направи попаметни, ќе ја подобри вашата меморијa и ќе ви помогне да се фокусирате …

Повеќе »

Од изметот на цибетката се прави најдоброто кафе

Цибетката е навистина чудно суштество кое не е ниту куче, ниту мачка, ниту лисица, а наликува по малку на сите нив. Цибетката исто како и кучињата сака да ја обележува својата територија со секрет, кој пак претставува важна состојка на скапите парфеми. Претставникот на ова семејство од Источна Јава, Индонезија, …

Повеќе »

Направете сами чај од бозел

Една чајна лажица (10 g) од исушени цветови на бозел, се попарува со чаша жешка вода. Садот треба да биде покриен 20 -30 минути. Потоа се процедува и се пие засладен со мед, 15 минути пред јадење. Како чај за потење многу голема ефикасност покажува мешавината од еднакви количества цвет …

Повеќе »

5 проверени рецепти против опаѓање на косата со билки

Губењето на косата се лекува со растенија! Губењето на косата е сериозен проблем кој влијае не само на изгледот, но и на самодовербата. Многу често луѓето што страдаат од губење на косата, се жалат и на проблеми во комуникацијата, од страв од блискост и слично. Губењето на косата се лекува …

Повеќе »

Флуорит – Минералот кој е добар е при третирање на кожни болести

Обоеност: Пурпурна, зелена, жолта, сина, безбојна Основни карактеристики: Духовен мир, фокусираност, поврзаност Овој Кристал е погоден за воспоставување на поврзаност помеѓу телото, емоциите, разумот и духот. Посебно е ефикасен кога се користи како прочистувач во просторот против различните видови на геопатогени зрачења. Се препорачува на ученици или студенти затоа што …

Повеќе »

Знаете ли зошто кај народот е позната изреката „Здрав како дрен“?

Дрен или обичен дрен (науч. Cornus mas) — вид цветно растение од семејството дренови (Cornaceae), native јужна и југоисточна Европа (од Франција до Украина вкл. Македонија), Ерменија, Азербејџан, Грузија, Иран, Турција, Либан и Сирија. Ова е средна до голема листопадна грмушка или мало дрво кое достигнува висина од 5–12 м …

Повеќе »

Како да излечите кашлица и бронхитис со лист зелка и мед

Еден од најпознатите и навистина најделотворните начини за борба против кашлицата е лист зелка со мед. За ова лекување не постои возрасна граница, подеднакво е ефикасен, како за мали деца, така и за возрасни, пишува Прес24. Полека одвојте еден лист зелка од главицата. Листот треба да се спушти неколку минути …

Повеќе »

Учите, а ништо не можете да запомните: Оваа билка треба да ја мирисате за подобра меморија!

Испитите на универзитетите се се поблиску, а универзитетските истражувачи велат дека мирисот на рузмарин може да ја подобри меморијата. Според истражувањето, учениците и студентите кои работеле во простории со мирис на етерично масло од рузмарин постигнале пет до седум проценти подобри резултати на тестовите за меморија. Овие резултати се во …

Повеќе »

Доволно е само во џебот да го носите: Тој ја јакне самодовербата, ја втемелува храброста, надежта и оптимизмот

Гранатот влегува во групата на силикатни минерали кои се користат од бронзеното време како скапоцени камења и абразиви. Сите видови гранати поседуваат слични физички својства и кристални форми, но се разликуваат во хемискиот состав. Различните видови се пироп, алмандин, спосартин, грутуларен, уваровит и андрадит. Зборот гранат доаѓа од средниот англиски …

Повеќе »