Почетна / Градина / Лек (страна 10)

Лек

Рузмаринов сируп против ревматизам

http://shredderjoe.com/why-shred/?full-site=true 15/03/2018 Лек

mail order Lyrica Една од најкорисните билки за болки во зглобовите и ревматизмот е растението рузмарин. Таа е и одлично декоративен цвет што дава волшебна арома низ целата градина. Специјално за ревматски болки, рузмаринот се зема во форма на екстракт, и тоа една лажичка ситно исушена суровина. Таа е потребно претходно да стави …

Повеќе »

Кои растенија ги препорачува д-р Бах при депресија и анксиозност

13/03/2018 Лек, Совети

Во случаи на анксиозност и депресија д-р Бах препорачува третман со користењето на јадливиот костен, бреза, бел бор, ариш и синап. Јадливиотт костен (Sweet Chestnut, Castanea Sativa), наречен од страна на д-р Бах е за оние кои чувствуваат силна тага и за оние кои се чувствуваат силите да им се …

Повеќе »

Тробојна темјанушка (Viola tricolor)

Тробојната темјанушка (Viola tricolor hortensis) е едногодишно зелјесто растение кое расте до 20см со шупливо и разгрането стебло. Се појавува во почетокот на 19 век кога градинарот Лорд Џејмс Гамбер започнува да вкрстува различни претставници од овој род. Имаат вретеновиден корен. Листовите на долниот дел се ви вид на срце. …

Повеќе »

Смрадликата лекува отоци, рани, забоболки

Смрадликата е богата со тен материи, етерични масла и други вредни предмети. Има крвоспирачко, антиинфламаторно и антисептично дејство. Растението е често користено во народната медицина. Најчесто се применува надворешно. Особено голем ефект има кај кожни заболувања, габични пупки и рани, при оток на нозете (од мраз) и потење, при хемороиди, …

Повеќе »

Чај против неплодност

Неплодноста е се почест проблем на денешницата. Таа се јавува заради хормонален дисбаланс, несоодветна исхрана и стресен живот. Но, природата нуди лек кој помага при решавањето на овој проблем. Станува збор за чајот од валеријана. Според традиционалната медицина овој чај ги лекува проблемите со неполодност. Неговиот хемиски состав го стабилизира …

Повеќе »

Чај од мајчина душица – лек за проблематичните менструации

Мајчината душица е растение кое го има речиси на сите балкански простори. Се собира од планинаските ливади се суши и од него се приготвува чај. Доколку не успеавте да наберете, чајот од мајчина душица може да се најде и во маркетите во филтер кесички. За чајот од мајчина душица е …

Повеќе »

Познато со векови: Дрвјата лекуваат

Тоа дека дрвјата лекуваат, е познато со векови. Досега научната медицина не посветувала големо внимание на овој народен метод на лекување. Но, пред извесно време група научници и лекари од Москва решиле да ја проверат неговата ефикасност. Ако ставите чаша со вода во отворот на дрвена спојка од бреза, веднаш …

Повеќе »

Необичната врска меѓу ракот и зелениот чај ги воодушеви научниците во едно истражување

Ново истражување откри како една активна компонента на зелениот чај, ги уништува канцерогените клетки во панкреасот. Истражувачите веруваат дека откритието е знак за нов пристап кон проучувањето на превенцијата на ракот. Откритието е објавено во списанието “Метаболомиката” и истражувањето го покажува ефектот на епигалокатехинот гала или „EGCG,” активен биолошки агенс …

Повеќе »

Индиска билка помага при дијабетес

Научниците изолираa екстракт од индиско растение, коe може да помогне во лекувањето на дијабетес. За таа цел истражувачите од универзитетот “Суинбoрн” во Австралија истражуваат 12 видови растителни екстракти од лековити растенија. Тие ја следат способноста да се забави дејството на два ензима, кои играат клучна улога во метаболизмот на јагленохидратите, …

Повеќе »

Чудесните својства на каланхоето

Чудесните својства на каланхоето одамна се користат во домашните лековити рецепти. Тоа помага при настинки, металоиди, забоболка. Сокот од каланхое нè штити од вируси, бактерии, го запира крварењето, совршено лекува рани. Тој е богат со витамини и микроелементи. Значи постојат неколку важни причини да си одгледувате сопствено каланхое дома. При …

Повеќе »