Почетна / Градина / Вести (страна 51)

Вести

Погледнете каква е здравствената безбедност на Дојранското езеро

go site 31/05/2017 Вести

get link Ако водата во Дојранското езеро лани беше здравствено небезбедна, оваа година состојбата е поинаква. Примероците од водата се земени од неколку места во езерото. Погледнете ги подолу стручните мислења на центарот за јавно здравје:

Повеќе »

За прв пат ќе истражуваат сочуван мозок на мамут

30/05/2017 Вести

Во базата на Академијата на науките на Република Саха (Јакутија) ќе се одржат првите истражувања на зачуван главен мозок на мамут, пренесе агенцијата “Интерфакс”. Кон крајот на февруари научниците ќе направат трепанација на черепот на пронајдениот во Јкутија мамут кое стана познато по името Јука. Меките ткива на Јука се …

Повеќе »

VIKING VH 660 – мотокултиватор со деллива 82cm-фреза за тешки работи на почва, култивирање, фрезирање, орање и нагрнување

Повеќенаменскиот мотокултиватор VIKING VH 660 е тип за највисоки барања. Тој претставува голем мотокултиватор со широка, деллива 82cm-фреза за тешки работи на почва, култивирање, фрезирање, орање и нагрнување. Се состои од две предни брзини и еден рикверц. Рачките се штелуваат според потребите на работникот. Содржи опсежна додатна опрема и прибор. Прочитајте …

Повеќе »

Зголемен интерес за ИПАРД 2

На првиот оглас од ИПАРД 2 програмата зголемен е интересот на земјоделците за користење на парите од Европскиот претпристапен фонд. За разлика од претходните години кога најмногу се аплицираше за обнова на механизацијата, сега се бара ко-финансирањата на инвестиции за обновливи извори на енергија и за развој на рурален туризам. …

Повеќе »

Земјоделството не може да преживее без субвенции

Цената на производство е зголемена, а цената на производите останува иста. Дури и со субвенциите едвај се преживува, се жалат земјоделците, пишува Радио Слободна Европа. Македонското земјоделство нема светла перспектива без државната помош за негова поддршка или популарните субвенции, велат познавачите на состојбите. Дури и со нив, земјоделците едвај преживуваат, …

Повеќе »

Струмичките земјоделци бараат итна исплата на сите субвенции

Струмичките земјоделци апелираат до платежната агенција и Министерството за финансии веднаш да се пуштат субвенциите за минатата година оти тонат во долгови. Се прашуваат, ако буџетот е ликвиден зошто Министерството за финансии не ги пушти сите пари одеднаш туку се оди етапно. Велат дека минуваат тешка сезона со огромна мака …

Повеќе »

Исплатени 8,6 милиони евра за житни и градинарски култури и за рурален развој

Министерство за финансии денеска исплати 532,7 милиони денари или 8,6 милиони евра поддршка од кои 517,9 милиони денари субвенции за одгледување житни и градинарски култури и 14,8 милиони денари за рурален развој. Како што соопшти МФ, исплатата на субвенциите ќе продолжи и во наредните денови.

Повеќе »

Македонец кој зборува со пчелите живее во природен резерват во Преспа и прави 100% природен мед кој е витаминска бомба (видео)

Легендата зборува дека пчелите водат потекло од рајот каде биле „мали божји помошници“. Нашите стари верувале доколку се убие пчела се прави голем грев и може да донесе несреќа поради нејзиното рајско потекло. Многумина народи сметале дека пчелите се најинтелигентните инсекти, а некои верувале дека дури може да ја претскажат …

Повеќе »

СКОПЈЕ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ЧЕТВРТИОТ СКОПСКИ ЦВЕТЕН ФЕСТИВАЛ

Градот Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ на 27 и на 28 мај 2017 година (сабота и недела) во Паркот Македонија, наспроти „Веро 2“ во Тафталиџе, ќе го организираат четвртиот по ред Скопски цветен фестивал 2017. Скопскиот цветен фестивал е мултимедијална манифестација која по четврти пат на едно место ќе …

Повеќе »