Почетна / Градина / Вести (страна 5)

Вести

Новите концесии гарантираат заштита на рибите во риболовните води

source link 18/07/2018 Вести, Животни

http://truecom.com/comments/feed/ Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлуки за започнување на постапки за доделување на рибите по пат на концесија за повеќе риболовни води. Со доделувањето на концесиите на рибите од риболовните води се овозможува користење на рибите преку одржлив развој за стопански, рекреативен и спортски риболов, односно вршење …

Повеќе »

Шарената пустина, Аризона

17/07/2018 Вести

Шарената пустина се наоѓа во државата Аризона, САД. Од фотографиите ќе забележите дека ридовите имаат различни бои, што ни даваат прекрасен пејсаж. Ова е сува земја, која ретко вегетира, а боите ги добива поради присуството на минерали во неа.

Повеќе »

Најкрвавиот камен” може да биде споредуван со чудно суштество од друга планета

Pyura chilensis (крвав камен) без проблем може да ви заличи за обичен камен на плажа. Ако сепак биде отворен “, најкрвавиот камен” може да биде споредуван со чудно суштество од друга планета. Всушност станува збор за морско суштество кое живее на брегот на Чиле и Перу, а се подготвува и …

Повеќе »

Доаѓа ново невреме со интензивен пороен дожд: Циклонот Флоријан се движи кон Македонија

Уште од оваа синоќа од запад и од северозапад облачноста започна да се зголемува па веќе во текот на денешниот ден (вторник) уште во претпладневните часови во западните предели локално ќе има појава на дожд и грмежи а ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од западен правец, информира метерологт …

Повеќе »

Заштитата на шумите како природно национално богатство е еден од приоритетите на Владата

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска присуствуваа на конференцијата на тема „Заштита на шумите, искуство и научени лекции од Италија“, заедно со амбасадорот на Италија, Карло Ромео и генералот на италјанската Карабињера, Донато Монако. Целта на денешната конференција беше да …

Повеќе »

Рибата циклид може да гледа топлина

Научници од Универзитетот Бон изјавувиле за весникот „Naturwissenchaften“ дека рибата циклид „Pelvicachromus taenitus“ има способност да гледа топлина. Тоа според експертите им овозможува и да го лови пленот во плитките топли води. Некои видови на змии се сметало дека го ловеле пленот на сличен начин како рибата циклид, но тоа …

Повеќе »

Убавината на Коралите

Коралите се многу убави и многу чувствителни во природните промени. Тие умираат доколку настанат промени во температурите на водата и за степен до два. Коралите за прв пат се спомнуваат во Грчката митологија како лек. Се верува дека Посејдон живеел во палата направена од корали и скапоцени камења. Римјаните верувале …

Повеќе »

Запознајте се со китовите еднорози

Природата продолжува да не восхитува со создаденото, а денес ќе се запознаеме со животното кое живее во едно од најстудените места на нашата планета. Тоа е китот Нарвал, кој не е – најголемиот, не е ни најдобро – познатиот, но за сметка на тоа има нешто што другите животни го …

Повеќе »

Карасансуи – Јапонски градини

Јапонските градини претставуваат едни од најпосакуваните места за уживање во дворот. Во нејзин состав се наоѓаат и многу други декоративни елементи како малите езерца, водата, камењата, светлината итн. Најголеми импресии се добиваат со водните елементи. Особено прекрасно е во таквите градини во текот на есента. Во тој период јапонскиот јавор …

Повеќе »

Маж на 98 години излечен од рак, веќе 30 години јаде храна од сопствената градина

Маж на 98 години, излечен од рак на белите дробови веќе 30 години јаде храна од сопствената градина и никогаш не примил хемотерапија, пишува Ро Мишел, во списанието naturalnews.com. Стаматис Мораитис е роден во Грција, кој живеел во САД, и му било дијагностицирано рак на белите дробови. Него му било …

Повеќе »