Почетна / Градина / Вести (страна 4)

Вести

Невремето во големо Коњари направи големи штети, а предизвика и смртни случаи (Фотографии)

source link 24/07/2018 Вести, Животни

http://truecom.com/comments/feed/ Во текот на вчерапниот ден силно невреме проследено со засилен ветер и пороен град ги погоди атарите на прилепските села Големо и Мало Коњари, како и Кадино село, при што настрадаа големи површини засадени со тутун, пипер, жито и други култури. Погледнете ги фотографиите од големо Коњари:

Повеќе »

Приказна за цвеќињата во букет

23/07/2018 Вести

Кон крајот на летото, сите цвеќиња во градината сакаа да дознаат кое од нив е најубаво. Розовите рози рекоа, „Најубави сме бидејќи први расцутуваме во пролет.“ Белите маргаритки рекоа, „Ах, не, ние сме најубави затоа што имаме многу убави цветови кои траат цело лето.“ Големите жолти хризантеми рекоа: „Не бидете …

Повеќе »

Флоријан е на прагот: Еве какво време не очекува

Во моментов северозападно од нас е развиен интензивен олуен систем кој условува поројни дождови, силен ветер, силни грмежи и локална појава на град. Од доцните претпладневни часови па натаму на повеќе места низ држава ќе се развива нестабилна облачност и тоа поради моќниот ФЛОРИЈАН која ќе биде проследена со пороен …

Повеќе »

Осветлување во градината

Според енергетскиот извор, осветлувањето во градината може да биде со електрична енергија, соларнo или со жив оган. Електричното осветлување на 220 V е масовно распространетo. Неговата главна предност е силната осветленост која овозможува подобра прегледност. Од друга страна сепак тоа е енергетско, бара каблирање во градината, а истовремено постои и …

Повеќе »

Егзакум (Exacum)

Екзакумот (Exacum) потекнува од фамилијата на „Gentianaceae“. Овие цвеќиња потекнуваат од тропска Африка и Азија. Тие се повеќегодишни цвеќиња, што на височина достигнуваат до околу 30 см. Листовите се во форма на срце, сјајни и околу 2.5 см долги. Цветаат преку летото и есента со многу нежни цветови, со по …

Повеќе »

Во 2017 година постигната највисока откупна цена на винското грозје од 13,67 денари за килограм

Министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со претставници од Владата на Република Македонија, одржа работен состанок со претставници од винарските визби и со лозарите. Темата на состанокот беше моменталната состојба во лозарството и винарството,со посебен акцент на претстојната берба и откуп на грозје. Ова е само еден од …

Повеќе »

Четири мерки за поддршка на пченицата и другите полјоделски култури

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека во постапка се измени од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2018 година, односно во мерката за директни плаќања за површини со полјоделски култури, вклучително и за пченицата. Со првата измена се зголемува минимумот пријавени површини за добивање целосна сума од …

Повеќе »

ВОНРЕДНА БИОМЕТЕОРОЛОШКА ПРОГНОЗА: Еве какво време не очекува

Температурите значително опаднаа и ова утро најсвежо беше во Лазарополе и во Струшко, во Лазарополе се измерени 9°C додека во Струга 11°C, во најголем дел од државава температурите на воздухот се спуштија до околу 15°C додека најтопло беше секако на југоистокот каде температурите се спуштија до околу 20°C, информира метерологот …

Повеќе »

Колку ветерот може да ни користи

Ветрот е движење на воздухот од подрачје со висок притисок кон подрачје со низок притисок. А ветрот постои бидејќи Сонцето нееднакво ја загрева површината на земјата. Топлиот воздух се крева нагоре, а постудениот се придвижува за да ја пополни празнината. Се додека Сонцето грее, ветрот ќе дува. А додека ветрот …

Повеќе »

Свиленото дрво, познато како „Албиција“

Албицијата (Albizia julibrissin), позната уште како “свилено дрво” е вид од родот Албиција. Ова широколисно дрво (слика 1) потекнува од југоисточна Азија и е широко распространета во Кина, Кореја, Иран. Се одгледува во речиси сите држави во САД, каде е добро аклиматизирана и се користи за декоративен изглед. Растението се …

Повеќе »