Почетна / Градина / Вести (страна 38)

Вести

Могилчани успешно произведуваат енергија од отпадна слама

source url 04/08/2017 Вести, Градина

order Lyrica online Користење на неупотреблива слама од житни култури за производство на пелети, со што се произведува топлина е проект кој и донесе големи бенефити на Општина Могила. Овој проект, што го реализира Општина Могила во соработка со Македонското научно друштво од Битола е потпишан во јуни 2015 година, во вредност од …

Повеќе »

Горскиот кристал – моќно средство за постигнување на хармонија и баланс

04/08/2017 Вести, Лек

Кристалите од древни времиња се користеле за лекување на многу болести, за медитација и за духовно просветлување. Горскиот кристал е безбоен, а најдобрите кристали го поседуваат сјајот на кристално чистата вода. Горскиот Кристал е задолжителен за секоја минерална збирка. Тој во себе го содржи целокупниот спектар на бои и одлично …

Повеќе »

НЕНОСЕЊЕТО НА ЗАШТИТНА МАСКА КАЈ КУЧИЊАТА НЕ Е КАЗНИВО СО ЗАКОН

Климент Арнаудов, охридски активист за заштита на животните и активист во други полиња на општествениот живот, добил барање за поведување прекршочна пријава затоа што го шетал својот миленик без заштитна маска. Арнаудов вложил приговор на Барањето за поведување на прекршочна пријава до Свр Охрид но, приговорот е одбиен и е …

Повеќе »

Направиле идеална куќа за одмор, а ја изградиле за само два дена (Видео)

Дрвените цигли, овозможуваат да изградите куќа без многу напор и релативно брзо. Погледнете во видеото како едно семејство успеале да изградат идеална куќа за одмор, која ја изградиле за само два дена:

Повеќе »

Турција: Џамија како ботаничка градина

Зелена или Ќопрукој џамија изградена 1930. година во турската Адана, поради зеленилото кое ја опкружува потсетува на ботаничка градина Ибрахим Ерикан- Зелена или Ќопрукој џамија изградена 1930. година во турската Адана, поради зеленилото кое ја опкружува потсетува на ботаничка градина, пишува Anadolu Agency (AA). Турскиот град Адана може да се …

Повеќе »

Уметник три недели седел на јајца, се испилиле 10 пилиња

Францускиот уметник Абрахам Поеншевал, ва рамките на еден од неговите перформсанси, три недели седел на јајца од кокошки затворен во стаклен терариум во парискиот музеј на модерна уметност, при што се испилиле десет пилиња, пишува а1он.мк. Кога кон крајот на март, одлучил да се претвори во „кокошка“, уметникот се покрил …

Повеќе »

Бело или кафено јајце? Која е разликата

Се прашувавте веројатно пред да ги бојадисате јајцата… Можеби пресудно беше тоа дека на кафените јајца бојата подобро се фаќа? Но сепак кога одбирате сте се запрашале која е разликата меѓу јајцата? Освен во бојата разлика во однос на квалитетот НЕМА! И белите и кафените јајца носат со себе иста …

Повеќе »

Средба на министерот Николовски со претставници од мелничко-пекарската индустрија

Министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска имаше средба до претставници од мелничко-пекарската индустрија, кои откупуваат пченица во земјава. На средбата мелничарите откупувачи ги презентираа информациите за состојбата со годинешната жетва на пченица и проблемите со кои се соочуваат . Претставниците од мелничко-пекарската индустрија доставија предлози како да се …

Повеќе »

Николовски: Владата ќе преземе пакет мерки за стабилизирање на пазарот на пченица

Македонија годинава очекува недостиг на околу 110.000 тони пченица поради што веројатно ќе реализира увоз. За стабилизирање на пазарот, Владата ќе преземе и сет мерки, соопшти денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски на средбата со мелничарите. Мерките, како што најави, ќе бидат разгледани на една од наредните …

Повеќе »

Пронајдени резерви на дијаманти за следниве 3.000 години

На границата на Краснојарскиот регион и Јакутија, пронајдено е наоѓалиште со дијаманти, два пати поцврсти и со поинаква структура од вообичаените, со резерви за следните 3.000 години. Наоѓалиштето е лоцирано во кратер кој настанал од метеорит кој удрил пред околу 35 милиони години. Ова е прво наоѓалиште од ваков вид …

Повеќе »