Почетна / Градина / Вести (страна 30)

Вести

Откриени насади со тутун „Вирџинија“ забранети за производство

buy provigil online legally 04/09/2017 Вести

follow link СВР Битола и Државниот инпекторат за земјоделство во координација со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на 01 и 02.09.2017 година, презедоа заедничка акција за пронаоѓање на насади и обработка на тутун од типот „Вирџинија“, кои не се пријавени и немаат договор со регистрираните откупувачи, а согласно Законот за тутун …

Повеќе »

МЗШВ ПЛАТИ 207 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗАОСТАНАТ ДОЛГ ЗА ОДБЛОКИРАЊЕ НА ПРОЕКТОТ ЈУЖНОВАРДАРСКА ДОЛИНА

01/09/2017 Вести

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска плати 207.000 евра, заостанат долг за консултантски услуги за проектот „Програма за наводнување Јужно-вардарска долина“ – втора фаза. На овој начин, ја откочуваме реализацијата на проектот, која беше блокирана, поради тоа што претходната Влада не плаќала редовно за консултантски услуги во изминатите две …

Повеќе »

Субвенции: Поднесување барања за складирање на пченица

Земјоделците кои ја складираат пченицата од годинешниот род можат да поднесуваат и барања за субвенции. Рокот за доставување на документите истекува на 15-ти септермври… Рокот за поднесување на барањата за субвенции за сите мерки завршува на 15 септември. До истиот датум теба да ги поднесат документите за складирање и земјоделците …

Повеќе »

662 лица конкурираа за мерката Млад земјоделец

Заврши рокот за аплицирање за финансиска поддршка од неповратни 10.000 евра на млади земјоделци за започнување на земјоделска дејност. Според податоците од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР), за мерката конкурирале 662 лица. Во моментов се врши евалуација на пристигнатите апликации, со цел да се утврди …

Повеќе »

Јазикот на цвеќињата ни помага во љубовта

Цвеќиња се раздаваат со повод и без повод. Па, реално гледано повод секогаш има, доволно само за да израдуваме некого. Ајде да видиме што е значењето на цвеќињата, кои ги подаруваме или ни ги подаруваат. Анемонијата – ги приближува вљубените. Има и друго толкување кое звучи како предупредување: “Премногу си недостапен …

Повеќе »

Бактерии кои произведуваат енергија

Проучувајќи ги бактериите кои живеат во реката Вер во северниот дел на Англија, научниците на оваа земја откриле огромен енергетски потенцијал на бактериите под латинско име „bacillus stratosphericus“. Научниците од универзитетот Њукасл откриле дека микроскопските организми кои ги собрале во коритото Вала содржат во себе голем потенцијал на обновлива енергија, …

Повеќе »

КИНА ЈА ГРАДИ ПРВАТА „ВЕРТИКАЛНА ШУМА“, ЌЕ ПРОЧИСТУВА ДО 25 ТОНИ ЗАГАДЕНОСТ ВО ВОЗДУХОТ (ФОТО)

Во борба против големото загадување, Кина започна да ја гради првата „вертикална шума“ во Азија коа ќе призведува 60 килограми кислород на ден. Во рамките на проектот „Нанџинг Зелени кули“ ќе бидат зградени два облакодери кои ќе бидат во висина од 200 метри. Повеќе од 1.000 дрва и 2.500 билки …

Повеќе »

Претседателот на Белорусија заедно со синот береа компири на својата нива (ВИДЕО)

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко заедно со својот син Николај береа компири на својот имот во родната земја, пренесуваат тамошните медиуми. Од кабинетот на претседателот велат дека тие во текот на бербата во еден ден собрале дури 105 тона компири.

Повеќе »

Озонот ги чисти кошниците

Озонот веќе се користи наместо хлорот за добивање на здравствено безбедна вода за пиење и озонирањето на водата во базените во развиените земји е веќе практика. Најновите истражувања покажуваат дека тој може да се користи и за дезинфекција на кошниците. Со тоа кошниците би можеле да бидат не само почисти, …

Повеќе »