Почетна / Градина / Вести (страна 3)

Вести

Божиќен кактус (Schlumbergera)

buying robaxin online 09/02/2018 Вести

go here Божиќниот кактус (Schlumbergera) е најраспространетиот кактус иако малку знаат за неговиот род. Се сретнуваат во Јужна Америка, Мексико, јужните делови на САД. Се сретнува и во влажните бразилски места, каде расте като епифит по корените на дрвјата. Имаат потреба од многу малку вода, но висока воздушна влажност. Формата е во …

Повеќе »

Николовски: Искористувањето на ИПАРД Програмите e еден од главните приоритети на МЗШВ

09/02/2018 Вести

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска во Охрид, присуствуваше на Работилницата за имплементација на ИПАРД Програмите, на која што присуствуваа првите луѓе од Генералниот директорат за земјоделство и рурален развој на Европската унија (DG Agri) и од Постојаната работна група за регионален рурален развој – SWG, како …

Повеќе »

Тиркиз – каменот кој може многу да ви помогне

Бојата на тиркизот зависи од количината на други минерали во неговиот состав, па кога содржи повеќе бакар, сината боја му е поизразена. Зелената боја e резултат на присуство на железо и на двовалентен хром. Тиркизот е полускапоцен камен со специфична сјајна, синозелена (т.н. тиркизна) боја, омилена во сите епохи, па …

Повеќе »

Пасифлора – цвет на страста

Ако сте од љубителите на егзотичните цвеќиња, пасифлората е токму за вас. Различна и убава пасифлората е сонот на секој градинар. Што е карактеристиката на цветот на страста и може ли да се одгледува кај нас? Пасифлората е позната уште како часовниче, страстниче, страстен цвет или цвет на страста. Доаѓа …

Повеќе »

Тосканските традиции со современата технологија

Во Сан Микеле на фармата Тори, традиционалните производи во регионот се одгледуваат: чисто и еколошки. Џесика, која е внука на сопственикот и Леонардо, менаџер на фармата, ни даваат идеја како да се усогласат традициите со одржливост и модерна технологија од брендот STIHL.

Повеќе »

Дрвените перголи се еден од најубавите детали во просторот

Не постои полесен начин за релаксација и опуштање, од престој во убаво среден двор или тераса! Престој во зелена оаза со издвоено место за седење со дрвени перголи како лесна кровна конструкција од попречно поставени дрвени греди, кои овозможуваат интима и топлина на просторот. Место за првото утринско кафе, за …

Повеќе »

Растителни супи за гноење

Растителна супа од коприви како квалитетно гноиво. Делува компензациски и лековито и го подобрува растот и настанувањето на лиснатиот зеленчук. Тлото кое е полеано со оваа материја е посакувано за населување со дождовните глисти. Со неа се наѓубрува од грав, грашак, кромид, па се до градинарски овошја и свеќиња. Се …

Повеќе »

Доматите, пченката и грашокот се подобри од конзерва?

Доматите, пченката и грашокот се подобри од конзерва? Свежо варените и конзервираните домати содржат 40 отсто повеќе антиоксиданси и ликопен од свежите, а конзервираниот грашок има поголем извор на протеини и растителни влакна. Истражувањето направено од страна на Универзитетот на Њу Џерси, докажаа дека зеленчукот како што се грашокот, пченката …

Повеќе »

Да зависиш од лебарки, каква иронија на природата!

Пред да згмечите некоја лебарка, прво размислете! Лебарките се можеби најомразените живите суштества кои живеат во ужасни антисанитарни услови, но всушност се корисни за рамнотежата на земјиниот екосистем! Професор по биологија од Универзитетот во Тексас, суперспециалист за лебарки, мисли дека тие играат огромна улога во преработката на азот. Главен производ …

Повеќе »

Градинарскиот центер Фоја со голем попуст до 50%

Во Градинарскиот центер Фоја , кој се наоѓа на бул. Борис Трајковски бр. 152 А (поранешна Првомајска), може да се снабдите со речиси се што ви е потребно за вашиот двор и градина. Тие и оваа година започнаа со нивните големи попусти до 50%. Погледнете дел од нивната понуда:

Повеќе »