Почетна / Градина / Вести (страна 2)

Вести

Комбинација на јаглен, природен гас и биогориво замена за нафта

source link 09/08/2018 Вести

http://truecom.com/comments/feed/ Отфрлање на нафтата како извор на гориво и намалување на емисиите на стакленички гасови за 50% – не звучи како Америка која ја знаеме денес, но се чини дека иднината на оваа земја, а веројатно и на остатокот од светот, ке го одбележат синтетичките горива. Научниците на Универзитетот Принстон објавија …

Повеќе »

Живите растенија може да „слушнат“ како некој ги јаде и во такви случаи пуштаат хемикалии за да го одвратат предаторот од намерата

09/08/2018 Вести

Лоша вест за совеста на вегетаријанците: живите растенија може да „слушнат“ како некој ги јаде и во такви случаи пуштаат хемикалии за да го одвратат предаторот од намерата. Тоа е, пишуваат од offnet.mk. Станува збор за истражување од сосемa легитимен извор (државниот универзитет од Мисури, основан уште 1839 година) чии …

Повеќе »

Букет од зачини

Станува збор за букет од свежи зачини и останати состојки кои се додаваат во супи, чорби, сосови, манџи или кога пржите или динстате месо. Најчесто, овој букет се состои од гранчиња целер, гранчиња магдонос, ловоров лист и мајчина душичка. На ова, може да се додадат праз, кромид, лук, морков и други …

Повеќе »

До крајот на неделава Државниот инспекторат за земјоделство ќе излезе со податоци за откупот на пченица од годинешната жетва

Откупната цена на пченицата зависи од квалитетот, а пченицата која што се откупува од 7 до 8,5 денари за килограм е наменета за сточна храна, потенцираше на денешната прес конференција Шефот на Кабинет во Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство, Трајан Димковски. Воедно Димковски, посочи дека во моментов откупната цена на …

Повеќе »

Чаевите кои се погодни според крвната група

За секоја од групите постои храна која може да ја намали животната активност на човекот и таква која може да ја зголеми. На ист начин, според крвната група, може да се одреди и каков чај треба да пие секој од нас. * Ако сте крвна група АB, тогаш најверојатно сте …

Повеќе »

Што можеби не знаевте за рубинот

Рубинот е розова до розовоцрвен скапоцен камен вид на минералот корунд (алуминиум оксид), чие боење се должи пред се на нечистотиите од хромот. Неговото име потекнува од ruber или rubrum – латинскиот збор за “црвен”. Во древна Русија, Рубинот бил нарекуван јахонти. Боите на рубинот се движат од длабоко розово …

Повеќе »

МЖСВ: Јавен повик за пријавување на интерес за развој на земјоделска задруга

Раситнетите и мали парцели на обработливи површини резултираат со ограничен обем на производство, зголемени транспортни и производствени трошоци и неможност за примена на современа технологија и развојни инвестициони планови. Затоа повеќе од потребно е земјоделците да настапуваат здружени во земјоделски задруги. Во тек е „Јавниот повик за пројавување на интерес …

Повеќе »

Кокосова палма (Cocos nucifera)

Кокосовата палма (Cocos nucifera) е тропско растение кое според некои се смета дека потекнува од тихоокеанските острови, а според други Јужна Америка. Од каде и да е, нас секогаш не потсетува на тропските плажи. Познати се повеќе видови и тоа од палми кои растат мали и палми кои достигнуваат височина …

Повеќе »

Како букетите да ви живеат подолго?

За да ги зачувате букетите подолго време, мора да имате предвид неколку правила со кои ќе ве запознаеме. Трајноста на цвеќињата зависи од видот, сортата, како и од голем број на други фактори. Цветовите или соцветијата на некои декоративни растенија, отсечени како пупки, имаат способност да се отвораат по ставањето …

Повеќе »

Новиот модел на STIHL MS 462: Екстра силна фармерска пила (Видео)

Може да биде лесна, но MS 462 не прави компромиси кога станува збор за перформанси. Таа има робустен и моќен STIHL 2-MIX мотор со 4.4 kW, има многу висок вртежен момент во широка брзина. Таа има исклучително брзо забрзување, од 0 до 100 км / ч за само 0,3 секунди. …

Повеќе »