Почетна / Градина / Вести (страна 10)

Вести

Производители на украсно цвеќе од Турција заинтересирани за соработка со македонски компании

buying robaxin online 12/12/2017 Вести

go here Турски компании од Анталија, производители на орнаментално, украсно цвеќе, идната недела ќе дојдат во работна посета на Македонија. Бараат партнери за заедничко производство и настап на трети пазари. Како што информираат од Македонско-труската стопанска комора (МАТТО), станува збор за членови на Асоцијацијата на производители и извозници на цвеќе за просторно …

Повеќе »

Погледнете го прекрасниот парк во Краснодар

11/12/2017 Вести, Хортикултура

Се чини дека 2017 година е година на изградба на големи паркови во Русија. Само еден месец по отворањето на паркот „Зарјадје“ во Москва, уште еден град доби свој прекрасен парк. Паркот е отворен на 28 септември покрај новиот и модерен стадион во Краснодар, пишуа Руска реч. Ова место е …

Повеќе »

Еве како изгледа овошјето и зеленчукот во Фукушима по нуклеарната катастрофа (Фото)

Нуклеарната катастрофа во јапонската електрана Фукушима се случи март 2011 година. цунамито, како последица на разорен потрес, ја потопи нуклеарната електрана, предизвикувајќи огромна катастрофа. Населението од ова место е евакуирано, а животот на овој дел од Јапонија веќе никогаш нема да биде ист. На фотографиите во прилог погледнете какви последици …

Повеќе »

Што се случува со климата на земјата

Временските непогоди предизвикани од промената на климата, во вид на загревања и заладувања ќе предизвикуваат сериозни проблеми на нашата планета во овој век, а првите знаци ги гледаме секојдневно – предупредуваат научниците. Шумските пожари во американската држава Колорадо, рекордно високите температури и ураганите во предсезоната ги уверија Американците дека климатските …

Повеќе »

Еве до кога земјоделците можат да поднесуваат барања за субвенции за градинарски и овошни култури

Во тек е рокот за поднесување барања за финансиска поддршка за произведени и продадени градинарски и овошни култури во преработувачките капацитети. Барањата може да се поднесуваат до 25 декември по електронски пат во подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Во прилог на барањето се доставува и потврда …

Повеќе »

Ќе се вложат 140 илјади евра за подобрување на условите за сточарството

Работите започнаа со реконструкција и проширување на пат на планината Сува Гора, над гостиварското село Чегране кој води до бачилата. Се работи за пат во должина од околу шест километри, што ќе се овозможат подобри услови на одгледувачите на овци во овој регион, пишува република.мк. Јавното претпријатие за стопанисување со …

Повеќе »

Деан Шкартов со години го обработува македонскиот рубин и го вметнува во македонски филигран изработен во сребро или злато

Деан Шкартов со години го обработува македонскиот рубин и го вметнува во македонски филигран изработен во сребро или злато. Видеото подолу заслужно ви го репризираме се со цел да ве потсетиме на една изложба во која беше презентирана нашата гордост и нашето богатство македонскиот рубин. Изложбата е одржана во Народната …

Повеќе »

Учите, а ништо не можете да запомните: Оваа билка треба да ја мирисате за подобра меморија!

Испитите на универзитетите се се поблиску, а универзитетските истражувачи велат дека мирисот на рузмарин може да ја подобри меморијата. Според истражувањето, учениците и студентите кои работеле во простории со мирис на етерично масло од рузмарин постигнале пет до седум проценти подобри резултати на тестовите за меморија. Овие резултати се во …

Повеќе »

STIHL MS 291 има штедлива и силна моторна пила со филтер што трае до пет пати подолго од вообичаено

Моторна пила STIHL MS 291 е изработена по висока технологија. Таа носи заштеда на гориво, а со еден филтер за воздух може да поминете до пет пати подолго од вообичаено. Таа е прилична силна и лесна за одржување.

Повеќе »