Почетна / Uncategorized (страна 3)

Uncategorized

Хорти Експерт ја отворија пролетната распродажба – декоративни садници по промотивни цени

buy provigil in uk 26/03/2018 Uncategorized, Вести, Градина

can you buy Lyrica in canada Oфицијално пролетта може да почне. Подолгите денови се на пат, време на преродба на природата и нови почетоци. Пролетта е убава, а ни ја навестуваат повеќе растенија во нашата градина. Тоа значи и дека е време да се посветиме како на берењето украсни растенија така и на садењето. На овој …

Повеќе »

Што изјавија од Министерството за земјоделство во врска временските услови и влијанието врз земјоделските култури

23/03/2018 Uncategorized, Вести

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство континуирано ја следи состојбата со врнежите од снег и ниските температури, како и нивното влијание врз земјоделските култури.Паралелно во соработка со Управата за хидрометеоролошки работи, се следи  и метереолошката прогноза, со цел  навремено да се информираат земјоделците  и да се подготват за преземање на …

Повеќе »

Снегот не откажува: Еве какво време не очекува денес

Во овој момент од југозапад кон нашата држава доаѓаат нови врнежи и истите се во склоп со циклонот ДИМИТАР. Најпрво овие врнежи ќе ги зафатат западните и југозападните предели каде веќе и ги има истите додека во текот на денов истите ќе се шират и во останатите предели од државава. …

Повеќе »

Краба со нож се обиде да убие готвач (Видео)

Морска краба беше снимена во дуел со нож, во кој се стреми да го убие готвачот, пишува “Дејли мејл”. Иако е исчистена во мијалникот, крабата не се предала и ножот го земала против готвачот. Таа дури го префрла од десната на левата страна. На крајот, сепак, крабата се откажува од …

Повеќе »

Започна имплементацијата на проектот „Поддршка за развој на земјоделски задруги во Македонија“

Од вчера започна имплементацијата на проектот „Поддршка за развој на земјоделски задруги во Македонија“.Проектот е финансиран од Инструментот за претпристапната помош -ИПА на Европската унија.  Проектот финансиран од Националната програма ИПА за 2015 година се спроведува во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Македонија,  а партнери кои го …

Повеќе »

Најнова временска прогноза: Еве што не очекува претстојната вечер

Циклонот ДИМИТАР и понатаму ќе условува врнежи, но со тоа што во текот на претстојната вечер и ноќ ќе се прошират речиси насекаде и ќе се интензивираат во нивниот интензитет, пишува Meteomax.mk. Во северната половина врнежите ќе бидат претежно од снег или од дожд и снег (повремено) а не се …

Повеќе »

Наутро јадам по еден лист чувар куќа – Еве што ми се случи после неколку денa

Чувар на куќа е билка која е најлесна за одржување и за која не треба многу да се грижиме, а таа ни дава многу благодети. Се работи за извонреден универзален лек кој може да се употреби кај различни здравствени проблеми и потешкотии. Sempervivum tectorum е лековито растение кое кај нас …

Повеќе »

Вонредна временска прогноза: Еве што ни носи циклонот Димитар денес

Од среда па се до сабота територијата на нашата држава ќе биде под влијание на зимскиот циклон ДИМИТАР кој ќе условува врнежливо време а поради спуштање на многу постуден воздух од Арктикот температурите на воздухот уште од оваа ноќ ќе опаднат дури за околу 10-тина степени локално и за повеќе, …

Повеќе »

Вонредна временска прогноза: Циклонот Димитар ќе уништи се што е расцветано!

Почитувани граѓани како што и претходно најавивме во текот на следните неколку денови почнувајќи секако од денес (среда) па се до сабота територијата на нашата држава ќе биде под влијание на зимскиот циклон ДИМИТАР кој ќе условува врнежливо време а поради спуштање на многу постуден воздух од Арктикот температурите на …

Повеќе »