Почетна / Gradina Mug (страна 30)

Gradina Mug

Хорти Експерт ја отворија пролетната распродажба – декоративни садници по промотивни цени

26/03/2018 Uncategorized, Вести, Градина

http://sundialdesign.com/blog/page/5/ Oфицијално пролетта може да почне. Подолгите денови се на пат, време на преродба на природата и нови почетоци. Пролетта е убава, а ни ја навестуваат повеќе растенија во нашата градина. Тоа значи и дека е време да се посветиме како на берењето украсни растенија така и на садењето. На овој …

Повеќе »

Вонредна прогноза: Еве какво време ќе ја зафати Македонија од утре на пладне

24/03/2018 Градина

Почнувајќи од утре на пладне Македонија ќе ја зафати влажен бран со врнежи од дожд, на повисоките места од дожд и снег, а на планините од снег. Како што информираат синоптичарите, врнежите ќе бидат пообилни во вечерните и ноќните часови, особено во западните и југоисточните делови, каде локално ќе бидат …

Повеќе »

До 15 мај поднесување барања за земјоделски субвенции

Земјоделските стопанства до 16 мај ќе можат да поднесуваат барања за субвенции за 2018 година, соопшти Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. – Во овој период ќе се поднесуваат барања за директни плаќања за растително производство и тоа за површини со поледелски и градинарски култури, лозови и …

Повеќе »

Што изјавија од Министерството за земјоделство во врска временските услови и влијанието врз земјоделските култури

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство континуирано ја следи состојбата со врнежите од снег и ниските температури, како и нивното влијание врз земјоделските култури.Паралелно во соработка со Управата за хидрометеоролошки работи, се следи  и метереолошката прогноза, со цел  навремено да се информираат земјоделците  и да се подготват за преземање на …

Повеќе »

Снегот не откажува: Еве какво време не очекува денес

Во овој момент од југозапад кон нашата држава доаѓаат нови врнежи и истите се во склоп со циклонот ДИМИТАР. Најпрво овие врнежи ќе ги зафатат западните и југозападните предели каде веќе и ги има истите додека во текот на денов истите ќе се шират и во останатите предели од државава. …

Повеќе »

Шмекот на зачинските растенија во храната

Зачинските и ароматичните билки на секое јадење му даваат нов „шмек“, го прават поинакво, но неговата посебна вредност е оти има и лековити својства, особено ако е набрано свежо. Да не заборавиме и на лековитите својства на овошјето, дури и против ракот, а треба да се потсетиме и на дел …

Повеќе »

Сушени лисја од Вратига помагаат во одвикнување од пушењето

Вратигата (Tanaceum vulgare L.) може да ја сретнеме на каменливи и тревни места, низ грмушките, крај реки и потоци, покрај патишта итн. На многу места се одгледува и како декоративно растение во градината. Корисен дел се надземните делови за време на цветањето во јуни-септември. Растението се суши под сенка или …

Повеќе »

Краба со нож се обиде да убие готвач (Видео)

Морска краба беше снимена во дуел со нож, во кој се стреми да го убие готвачот, пишува “Дејли мејл”. Иако е исчистена во мијалникот, крабата не се предала и ножот го земала против готвачот. Таа дури го префрла од десната на левата страна. На крајот, сепак, крабата се откажува од …

Повеќе »

Започна имплементацијата на проектот „Поддршка за развој на земјоделски задруги во Македонија“

Од вчера започна имплементацијата на проектот „Поддршка за развој на земјоделски задруги во Македонија“.Проектот е финансиран од Инструментот за претпристапната помош -ИПА на Европската унија.  Проектот финансиран од Националната програма ИПА за 2015 година се спроведува во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Македонија,  а партнери кои го …

Повеќе »