Почетна / Gradina Mug (страна 2)

Gradina Mug

Аглаоморфа (Aglaomorpha)

12/06/2018 Вести

http://sundialdesign.com/blog/page/5/ Аглаоморфата (Aglaomorpha) потекнува од семејството „Adiantaceae“. Има тесни и широки листови. Се препорачува да се одгледува на сончеви позиции во комбинација со сенка. Во текот на летото му прилега оптимална температура од околу 25 степени, а во зимата не смее да се изложува на пониско од 10 степени. Исто така …

Повеќе »

Собен јасмин (Jasminum Polyanthum)

12/06/2018 Хортикултура

Jasminum polyanthum или собен јасмин е еден од многуте видови јасмини, погоден за собно одгледување во наши услови. Потекнува од западна Кина. Во земјите каде што климата дозволува, може да се одгледува и во градината. Расте многу брзо и има многу силно ароматични бои. Цути на крајот на зимата и …

Повеќе »

Кои се „чудата“ на планинскиот чај

Ова повеќегодишно растение познато e уште и како Шарпланински чај. Toa е еднo од најкорисните растенија кои растат во Македонија. Во 70-тите години на минатиот век астронаутите го пиеле при подготовките за лет. Јапонски научници истражувале пред години и го утврдиле неговото благотворно влијание врз бројни болести. Бидејќи Грците се …

Повеќе »

Ова грдо суштество ја чува тајната на долговечноста

Едно од најпознатите грди суштества на овој свет, има сериозни тајни за долговечноста на човештвото. Експерти од Австрија, нагласуваат дека токму голото слепо куче е клучот за тоа луѓето да можат да живеат до 200 години. Голото слепо куче е клучот на долговечноста иако овој вид на суштества се исклучително …

Повеќе »

Каде е најстарото дрво во Европа?

Најстарото дрво е откриено во националниот парк Полино во Италија за време на истражување на животната средина, објави “Дејли мејл”. Научниците го викаат Италус. Тој припаѓа на видот Geldreich. Според зборовите на еколозите, Италус пораснал на карпестите падини на јужна Италија во 789 година од Њу Ејџ. Ова е година …

Повеќе »

Поедноставни даночни постапки и повеќе пари кај земјоделците

Со последните измените на Законот за персонален данок на доход, значително се поедноставуваат даночните постапките за земјоделците, порачаа на денешната заедничка прес конференција министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска. Со последните законски измени, се намали прагот за регистрација на овие …

Повеќе »

ФАО им помага на земјите да работат на иницијативи за отпорност кон климатските промени

Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО) поддржува десет држави во Источна Европа, Африка, Азија, Карибите и Јужна Америка да реализираат иницијативи за градење отпорност и адаптација кон климатските промени преку проекти од Програмата за национална подготвеност финансирани од Зелениот климатски фонд (ЗКФ). Програмата за национална подготвеност на ЗКФ …

Повеќе »

Научно откритие покажа како конопот помага на мозокот да ги зголемува мозочните клетки

Канадски научници открија во 2005 година, дека во Конопот поточно супстанцијата тетрахидроканабинол (ТНС) помага на мозокот со тоа што ги зголемува мозочните клетки. Процесот се нарекува неврогенеза. Тоа е главната состојка на канабисот. Ова откритие на канадските истражувачи, според нивните зборови го урна митот дека пушењето на канабис е штетно. …

Повеќе »

Обетката – омиленото цвеќе на нашите прабаби

Обетката или фуксијата (fuchsia) било омиленото цвеќе на нашите прабаби, но оваа убавица и денес е многу барана и одгледувана во целиот свет. Селекционерите и обрнуваат големо внимание, па така постојат преку 800 хибридни сорти на фуксијата. Во Македонија, секако, не можат да се најдат сите видови, но љубителите на …

Повеќе »

Што е добро дизајнирана градина

Добро дизајнираната и добро поставената градина претставува исполнување на надежите на градинарот, неговиот израз на идеал и негова радост. Целта на дизајнот на градината е да се создаде убавина сама по себе и да се обезбеди средина на среќно живеење. Кои се некои од основните принципи на дизајн на градина? …

Повеќе »