Почетна / Gradina Mug (страна 120)

Gradina Mug

Што ве очекува ако јадете по едно јаболко на ден

http://axomaxs.com/index.php?rest_route=/ 11/08/2017 Вести, Храна

follow url Се прашуваме какви нови егзотични плодови и храна да јадеме за да бидеме здрави, паметни, успешни и убави, а всушност доволно е да посегнеме кон нашите природни јаболчиња. Еве што ве очекува, ако го исполните правилото “едно јаболко на ден”: 1. Ќе ја подобрите состојбата на стомакот. Јаболката содржат влакна …

Повеќе »

Градина во Англија, дело на Nicholsons Plants Forestry Landscapes

11/08/2017 Градина, Хортикултура

Градината која ќе имате можност да ја видите на фотографиите се наоѓа во Англија. Дизајнирана е од компанијата Nicholsons Plants Forestry Landscapes, со седиште во Северен Астон. Погледнете ги фотографиите:

Повеќе »

14 идеи на декорација на дворот со тегли

Сите имаме дома купишта тегли кои не ги користиме и само зафаќаат простор. Затоа погледнете неколку направи сам идеи  како да ја декорирате градината или терасата. Со помош на старите тегли може да имате уникатни свеќници, вазни, ламби, саксии, дури своевидна билна градина. Следните предлози се многу лесни за реализација …

Повеќе »

Никогаш поефтино до убав двор: Направете вашиот двор да изгледа модерно за многу малку пари

Lonicera Nitida се род грмушки или повивни ползавци, автохтони на северната полутопка. Латинскиот назив Lonicera доаѓа од германскиот ренесансен ботаничар Адам Лоницер (1528-1586). Голем дел се мразоотпорни повивни растенија, а остатокот се грмушести. Тие се ценети како градинарски растенија, бидејќи ги прекриваат и украсуваат оградите и помалку привлечните делови од …

Повеќе »

Што се случува кога змија ќе изеде Еже

На интернет се појави видео на голема змија – најверојатно Боа која се обидела да задави еж, пишува gradina.mk. Инцидентот се случил во Бразилската џунгла. Од кадрите се гледа како змијата се грчи од болка. Нејзината кожа е ишарана од острите иглички на ежот. Рептилот е дупнат од барем 100 …

Повеќе »

Со продажба на салати, македонка заработила 100 милиони долари

Бизнисменка од Македонија заработи 100 милиони долари. Денес, таа има компанија од која зависат повеќе од 300 семејства, пишуваат од vrabotuvanje.com.mk! Станува збор за Сузан Ницовски, инаку американка со македонско потекло, која што основајќи ја компанијата “Летни Свежи Салати“ (Summer Fresh Salads Inc.) успеа да заработи повеќе од 100 милиони …

Повеќе »

Објавени два јавни повика за Програмата за рурален развој

Денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој во координација со Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство, објави два јавни повика за Програмата за рурален развој. Двата јавни повика произлегоа од последната одлука на седницата на Владата одржана на 03.08.2017 година за измени на Програмата за рурален развој. Едниот …

Повеќе »

Нема увоз на конзумни јајца од Холандија за кои Европската Комисија предупреди

Агенцијата за храна и ветеринарство информира дека во Република Македонија нема увоз на конзумни јајца од Холандија за кои Европската Комисија предупреди дека дел од количините пласирани во неколку европски земји се загадени со инсектициди. Единствен увоз на овој производ во Република Македонија е од соседна Република Србија од каде …

Повеќе »

Забрзани постапките за исплата на штетите во земјоделството за минатата и за оваа година

Со една милијарда денари ќе се исплаќаат штетите во земјоделството од невремето минатата година, вака одлучи Владата на една од првите седници. Пари се предвидени и за штетите од доцните пролетни мразови во 2017-та. Според министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, подрачните единици забрзано ги подготвуваат записниците, се …

Повеќе »